Son Yazılar

68 Yıl Sonra Ahmet Hamdi Tanpınar Mektupları Heyecan Yarattı

Türk Edebiyatının en önemli mihenk taşlarından olan Ahmet Hamdi Tanpınar’ın Huzur romanındaki finalinde intihar eden Suat’ın kayıp mektuplarının ortaya çıktığı bildirildi.

Edebiyat dünyasında heyecan yaratan bu durumun romanın seyrini değiştirebileceği söyleniyor. Kimine göre hiç yazılmamış olan, kimine göre de yıllarca bulunamayan mektupların Tanpınar’ın edebiyatı konusunda ayrıntıların ortaya çıkacağı ileri sürüldü.

Mektubu Edebiyat Profesörü İbrahim Şahin Buldu

İstanbul Üniversitesi Türkiyat Araştırmaları Enstitüsü, Kayıp Mektupların romanın seyrini değiştireceğini öne sürdü. Ahmet Hamdi Tanpınar tarafından da yayınlanacağı söylenen mektuplar zaman içinde yayınlanmış olsaydı, 130 sayfa olacaktı.

Mektupta yazılanlara göre Suat aslında Nuran’a aşık değilmiş. Huzur romanında Mümtaz ve Nuran’ın aşıkları işlense de, romanın baş kahramanı İstanbul gibi ele alınmıştır.

Ahmet Hamdi Tanpınar Kimdir?

İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Yeni Türk Edebiyatı Profesörü olan Ahmet Hamdi Tanpınar 1901 yılında İstanbul doğdu. 13 yaşında yazmaya başlayan ünlü edebiyatçı, Yahya Kemal Beyatlı’dan eğitim alarak edebiyat dünyasına girdi. 23 Ocak 1962’de geçirdiği kalp krizi ile hayata gözlerini yuman edebiyatçı, eserleriyle hala tanınmaktadır.

Bir dönem mecliste de çalışan Ahmet Hamdi Tanpınar Huzur romanındaki mektuplarla uzun süre merak edilmiş, sonunda bu mektupların aslında olmadığı düşünülmeye başlamıştı. İ.Ü. Profesörlerinden İbrahim Şahin tarafından bulunan kayıp mektuplar, romanın seyrini değiştireceğe benziyor ve düzenlenip kitaba ekleneceği söyleniyor.

Ayrıca Kontrol Et

Kamikazenin Gerçek Tarihi

Kamikaze terimini hemen hepimiz biliriz. İkinci Dünya Savaşı’nın sonlarına doğru Japon pilotları uçaklarını silah olarak kullanarak intihar saldırılarına başladı. Amerikalıların Japon adalarına yaklaşmasını önlemek isteyen Japon pilotlar çaresizce kamikaze saldırılarına başladı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir