Son Yazılar

Android Cihazlar İçin Antivirüs Uygulaması Gerekli midir?

Şüphesi bilgisayarlarımız için koruma şart bir durumda. Zararlı yazılımlar özellikle tarayıcılar üzerinden bilgisayarımızı ele geçirmeyi hedeflerken kullandığımız kapsamlı veya değil koruyucu yazılımlar işlerini gayet iyi yapıyor. Peki iş telefonlarımıza gelince? Özet olarak evet telefonlarımızda bile antivürüs koruması gerekli!

Yapılan araştırmalar virüs piyasasının yönünü artık akıllı cihazlara çevirmiş olduğunu görüyoruz.

Özellikle Play Store, İOS’A göre bu konularda biraz daha gevşek. Uygulamaları kendi marketine yüklerken yeteri kadar testten geçirmediği artık herkes tarafından biliniyor.

Sizlere önerebileceğimiz bazı uygulamaları liste halinde vermemiz gerekirse:

– AVL by Antiy

– ESET

– SOPHOS

– BitDefender’ı önerebiliriz. Bahsettiğimiz bu uygulamalar güvenlik derecelerine göre AV-Test.org tarafından bizlere yakın zamanda sunuldu.

Aynı şekilde telefonumuza tam bir antivürüs koruması vermese de güvenlik duvarı ekleyen DroidWall’a da bakabilirsiniz.

Bu uygulamaları yüklerken bizi de bazı sıkıntılar bekliyor. Özellikle bazı güvenlik uygulamaları cihazlarımızdan root edilmesini bekliyor ki bu durum virüslere karşı bizi daha da savunmasız bıraktığı bir gerçek.

Aynı şekilde yukarıda bahsettiğimiz bazı uygulamalar ise bazen ciddi bir şekilde telefonunuzu veya akıllı cihazınızı yorabiliyor. Bunun için yeterli kapasite de bir cihazınız yoksa bu konuyu gözden geçirmenizi tavsiye ediyoruz.

Son olarak her ne kadar etrafta İOS işletim sistemine virüs bulaşmaz kanısı olsa da durum böyle değil.

Bu da genel kültür olarak cebinizde kalabilir.

Ayrıca Kontrol Et

Mazda’nın Bazı Modelleri USB Bellek ile Hackleniyor

Yeni nesil MZD CONNECT sistemindeki güvenlik açıklarından olan bu haber birçok kişiyi şaşırttı. İddiaya göre bu sistemin kullanıldığı bazı Mazda modellerinin 3 yıldır virüslerle hacklendiği ortaya çıktı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir