Cari Oran Nedir? Ne Anlama Gelir?

Cari Oran Nedir? Ne Anlama Gelir?

Cari oran, bir işletmenin net sermayesini hesaplamak anlamına gelir.

Peki cari oran nedir? Ne anlama gelir, cari oran ne için kullanılır? Cari oran hesaplaması, bir şirketin borçlarına karşılık, ne oranda bir sermayesinin olduğunu hesaplayarak, o işletmenin yapacağı yatırımlarda da nasıl bir yol izleyeceğini belirlemeye yardımcı olur.

Cari oran nedir, aşağıdaki örneklerden daha iyi anlaşılabilir.

Dönen varlıklar, şirketin kullanılabilen sermayesi anlamına gelir ve borç ödemesi durumunda kullanılabilecek şirket varlıklarıdır.

Kısa vadeli borçlar ise, 1 yıldan daha kısa vadede alınmış borçlar olarak nitelendirilir.

Cari Oran Hesaplaması Nasıl Yapılır?

Cari Oran’ı bulmak için dönen varlıkların kısa vadeli borçların bölümüne ihtiyacımız var.

Cari oran formülü yukarıdaki gibidir.

Örnekleyecek olursak, Bir işletmenin 200.000 TL dönen varlığı var ise, 1 yılı geçmeyecek borcu da 50.000 TL ise o şirketin cari oranı 4, şeklinde hesaplanır.

Yani, 4 katını ödeme gücüne sahiptir de denebilir.  Bu borçların ödenebilirliği, tekrar borçlanmasına yeterli kaynağın olup olmadığını gösterir.

Cari Oran Hesaplaması Ne İçin Yapılır?

Cari oran hesaplaması yapılması, şirketin likidite durumu hakkında bilgi vererek, 1 yıl içerisindeki borçların ödenme durumunu ortaya çıkar.

Örneğin tersi bir durumda cari oran 1’in altına düşmüşse, bu şirketin ödemelerinin zorlaşacağı, şirkete yeni varlıkların, sermayenin girmesi gerektiği anlamına gelir.

Böyle bir durumda, şirket tekrar borçlanma yapamayacak anlamına gelir ve şirkete girecek olan nakit akışı yavaşlayabilir.

Ayrıca Kontrol Et

Ülkemizdeki Bütün Bankalar

Türkiye bankacılık sektörü uzun yıllardır gelişmeye devam ediyor. Türkiye bankacılık sektörünün gelişerek yoluna devam etmesi …