Son Yazılar
2019-dolara-mi-yatirim-yapmali-yoksa-altina-mi-2019
2019-dolara-mi-yatirim-yapmali-yoksa-altina-mi-2019

Dolara Mı Yatırım Yapmalı Yoksa Altına Mı?

Hemen herkesin dilinde klasik bir soru var; dolara mı yatırım yapmalı yoksa altına mı? Daha halk ağzı ile sormak gerekirse… Ne alayım; dolar mı, altın mı? Dolar mı almalı, yoksa altın mı almalı? Mantıklı olan hangisi? Bu soruların hepsi aynı kapıya çıkmaktadır ancak pek çok ekonomist bu sorulara dolambaçlı yollarla kafa karıştırıcı cevaplar vermektedir. Bu yazıda en kestirme yoldan cevabını bulacaksınız sorunuzun.

Biraz param var, bir şey alayım da değeri azalmasın ve mümkünse biraz artsın diyorsanız, altına yatırım yapmak sizin için daha az riskli olacaktır. Risksiz diyemeyiz, zira dünya üzerinde risksiz bir yatırım aracı yoktur. Ancak altın, yatırım araçları arasında en güvenilirleri arasında ilk sıralarda gelir diyebiliriz. Hele de gelişmekte olan ülkeler için. Ee altına boşuna “güvenli liman” dememişler değil mi ama?

Altın küresel çapta Amerikan Doları bazında işlem görür. Altının onsu, uluslararası piyasalarda dolar ile alınır ve satılır. Altının fiyatı arttığında dolar bazında, azaldığında da yine dolar bazında artar ve azalır. Yani sonuç olarak doların TL karşısında arttığı durumlarda, altın fiyatı uluslararası piyasada değişmese dahi Türk Lirası bazında yine artacaktır. Altın değerlendiğinde ise yatırımınız zaten değerlenecektir.

Altına yatırım yapan kişinin kaybetme durumu ancak doların ve altının aynı anda düşmesi ile gerçekleşebilir ki, bu ender görülen bir durumdur. Hem de çok ender… Zira piyasalar rahat durumdayken Amerikan Doları değerlenir, piyasalar sıkışık ve riskler ön görülemez durumdayken de altının onsu değerlenir. Nihai olarak; altına yatırım yapmak daha az risklidir.

2019 Dolar Yılı Mı? 2019 Altın Yılı Mı?

Pek çok uzmana göre global riskler azalmış değil. Özellikle Ortadoğu coğrafyasında Suriye ve Irak başta olmak üzere bölgesel siyasi ve askeri riskler mevcut. Bu duruma bir de Amerika Birleşik Devletleri ve Çin arasındaki ticaret savaşının riski ekleniyor. Bu nedenle 2019 yılı için altın güvenli liman özelliğini koruyor. Pek çok merkez bankası da bu nedenle 2019 yılı için altın stoklarını artırmaktadır. Dolar bazında dünya çapında işlem gören altın tercihi 2019 yılında da kazandırmaya devam edecektir.

Ayrıca Kontrol Et

Altın Alış Satışı İşlemlerinden Nasıl Maksimum Kar Elde Edilir?

Ekonomide her gün değişen dengelerin, konunun uzmanı olmayan kişiler için anlamlandırılması zor olmaktadır. Altının neden …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir