İpten Avize Yapımı

ipten-avize

Derya Baykal’ın hepimizin bildiğimiz üzere muhteşem fikirlerinin ardı sıra kesilmeyen tüm bayanlara örnek olacak bir kadındır.

Bu yazımız da ise ipten avize nasıl yapılır bahsedeceğiz.

 Malzemeler:

  • İp
  • Tutkal
  • Sim
  • Balon

Öncelikle plastik bir kaba ipimizi ne kadar saracağımıza karar vererek koyuyoruz.

İşlemin devamında tutkalımızı ipimizin üzerine ekliyoruz.

Sonrasında leğen benzeri kap içerisinde bulunan ip ’in üzerine döktüğümüz tutkal ile ip ‘in her yerine tutkalın temas etmesi sağlanacak şekilde karıştırıyoruz.

Bir süre kurumaya bırakalım. Kuruduğunda güzel bir görüntü vermesi adına ise sim ekliyoruz ve hepsini karıştırıyoruz.

Simlerin kullanılmasında elinizi bol tutarsanız çok daha iyi olur. Çünkü ileride simlerin dökülmesini hesap etmelisiniz.

Karışımımızdan sonra ipin bir ucunu balonumuzun bağlantı ucuna bağlıyoruz ve sarmaya başlıyoruz.

Dikkatli sarmaya özen göstermeliyiz, çünkü balonumuz patlayabilir.

Balonun tamamını boşluk kalmayacak şekilde sardıktan sonra, kalan tutkalı üzerine dökerek her yerine yediriyoruz.

2 saat kurumaya bırakıyoruz. İyice kuruduğuna emin olmamız için ipi kontrol etmeliyiz.

Katılaşmışsa ve nemli bir yüzeyi yok ise balonumuzu küçük bir iğne yardımıyla patlatıyoruz ve sonuç istediğimiz gibi! küçük bir elektrik bağlantısı ve ucunda ampul ile yapmış olduğumuz avizeden geçirerek bağlantı işlemlerini yapıyoruz ipten avizemiz hazır.

Pratik fikirleri ile tanıdığımız Derya Baykal’ın bu mucizevi oluşumuna tanık olduğumuz avizenizi istediğiniz her alanda, her odada kullanabilirsiniz.

Üstelik diğer misafirleriniz tarafından çok beğenileceği için, sizden nasıl yaptın ya da nereden satın aldınız gibi sorular yönelebilir.

Daha fazla pratik bilgilere ulaşmanız için sayfamızda paylaştığımız diğer nasıl yapılır konularına da mutlaka göz atmalısınız.

hakkında Resim Hocam

1984 yılında başlayan resim serüvenini 1994-1998 yılları arasında Akademik eğitimini Grafik Tasarım alanında tamamladı. Özel sektörlerde çalışmalar yapmasının ardından 2001 yılından bu yana MEB'de kadrolu öğretmenlik yapmakta. Her ne kadar Grafik Tasarım öğretmenliği yapsa da Resim Sanatına olan aşkı hiç bitmedi.

Ayrıca Kontrol Et

Yeditepe Üniversitesi Sürekli Eğitim Merkezi Güzel Sanatlara Hazırlık Kursları

  GÜZEL SANATLAR FAKÜLTESİ YETENEK SINAVLARI ÖN HAZIRLIK PROGRAMI Programda üniversitelerin güzel sanatlar fakültelerinin bölümlerinde …

Bir cevap yazın