Kadınlarda görülen yaygın kişilik tiplerini sizler için listeledik! Kadınlarda görülen kişilik tipleri nelerdir ve bu kişilik tipleri ne anlama geliyor açıklayalım.

Kadınlarda Yaygın Görülen Kişilik Tipleri Nelerdir?

Kadınlarda görülen yaygın kişilik tiplerini sizler için listeledik! Kadınlarda görülen kişilik tipleri nelerdir ve bu kişilik tipleri ne anlama geliyor açıklayalım.

Birey hangi kişilik tipine dâhilse o tipin özelliklerini sergiler. Kişilik ‘’alloplastik uyum’’ olarak da adlandırılır. Psikolojik araştırma sonuçlarına göre bazı özellikler kadınlarda erkeklere nazaran daha sıklıkla görülür. Erkeklerden çok kadınlarda görülen kişilik tipleri şunlardır:

1) Bağımlı kişilik tipi;

Tek başına karar veremeyen, girişim yapamayan ve özgüveni eksik kadınlar bu tipe dahildir. Ekseriyetle çocuksudurlar. Bağımlı hissettikleri için daima sığınacak liman ararlar. Bu tipteki kadınlar genellikle maço erkeklerin hoşuna gider. Anne olduklarında yalnızca kız çocuklarını değil erkek çocuklarını da tıpkı kendileri gibi bağımlı yetiştirirler. Kadınlarda görülen kişilik tipleri arasında erkeklerin kendileriyle geçiminin en kolay olduğu tip budur, diyebiliriz.

2) Obsesif kişilik tipi;

Titiz, tertipli, mükemmeliyetçi ve teferruata düşkündürler. Konuştukları zaman aşırı derecede kibardırlar. Bunun sebebi aslında içlerindeki kabalık dürtüsüyle baş etmeye çalışıyor olmalarıdır. Kılı kırk yarar, kolay beğenmezler. Kararsız oldukları için her şeyi ertelemeye yatkındırlar.  Aksidirler; ‘’hayır’’ demeye yatkındırlar. Bu yüzden konuşulduğu zaman genellikle önce reddedip, sonra onay verirler. Kadınlarda görülen kişilik tipleri içinde sorumluluk ve hak duyguları en gelişmiş olanıdır. Bu, onların çok adil olmasına ve en ufak bir adaletsiz fiillerinde vicdanlarının fazlasıyla sızlamasına sebep olur.

3) Avoidant (utangaç-çekingen) kişilik tipi;

Bu tipe dâhil olan insanlar nasıl göründüklerini çok merak ederler.  Sırf diğerlerinin kendisi hakkındaki düşüncelerini öğrenmek için olumsuz yorumlara dahi açıktırlar. Korku hissi hâkimdir. Bu yüzden sosyal fobi, kadınlarda görülen kişilik tipleri arasında en fazla bu tip insanlarda yaygındır. Yanlış yapmaktan çekindikleri için çok heyecanlanırlar, bu; ellerinin titreyip yüzlerinin kızarmasına sebep olur. Bu tip insanların çocuklukları genellikle eleştirilerek ve kendilerine inisiyatif verilmeyerek geçmiştir.

4) Pasif-agresif kişilik tipi;

Kadınlarda görülen kişilik tipleri içinde en ilginç olanı belki de bu gruptur. Pasif-agresif kişilik tipi ‘’Hayır’’ diyemez,  sık sık küsüp günlerce konuşmazlar. Genelde sessizdirler ama bu sessizliğin altında sağlam bir inatçılık gizlidir. Öfkelerini küserek ifade ederler. Gıybet edenler genelde bu tiptendir çünkü kızdıkları kişilerin yüzüne söyleyemediklerini arkalarından uzun uzun konuşmaktan hoşlanırlar. Bu tip kadınlarda mazoşistlik de görülen özelliklerdendir, o kadar ki, kocalarını sinirlendirip şiddet uygulatacak davranışlara sürüklemekten hoşlanırlar.

5) Sadomazoşist kişilik tipi;

Bu da kadınlarda görülen kişilik tipleri arasındadır. Bu tip kadınlar karşısındaki kişiye eziyet etmekten zevk alırlar. Sebebi ise genellikle çocukluklarında çok ezilerek ve baskı görerek yetişmelerinden kaynaklanır. Acı çekseler bile çözüm aramazlar. Aksine acı çekerek ilgi ve sevgi açlıklarını giderirler. Karşı tarafa kendilerini ezmesi için zemin hazırlar; kendisine hakaret ettirir ve kendisini küçük düşürtürler. Bundan özel bir zevk alırlar. Erkeklerdense kadınlarda görülen kişilik tipleri içinde sadomazoşist kişilik tipi adeta insanın elini kolunu bağlayan cinsten zorlu bir tiptir.

6) Histrionik kişilik tipi;

Dikkat çekmekten hoşlanan kadınlar bu tiptendir. Mimik ve jestleri abartılıdır. Narsist ve bencildirler.  İlişkileri sûnîdir.  Telkine yatkın ve bağımlıdırlar, bu yüzden karşılarındaki kişi nasıl davranıyorsa onun gibi davranırlar. Bu biraz da sürekli sevgi ve şefkate ihtiyaç duymasından kaynaklanır. Karşısındaki insana göre şekil aldığı için dışarıdan bakılınca ‘’ ne uyumlu bir insan’’ denebilir, oysa işin iç yüzü başkadır.  Ayrıca muhatabının kendisine sinirlenmesi bile onun için bir ilgidir, egosunu bu şekilde besler. Histrionik kişilik tipi, erkeklere nazaran kadınlarda görülen kişilik tipleri arasında en zorlu olan tiplerin başında gelir.

Ayrıca Kontrol Et

Nedir bu zehirlenme?

Vücudumuza toksik(zehirli) herhangi bir yabancı nesnenin ulaşması neticesinde yaşamsal faaliyetlerimizin normal fonksiyonların dışında reaksiyon göstermesidir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir