KANSERİN İLK İŞARETLERİ NELERDİR?

Kanserin ilk işaretleri

Erken tanı,bütün kanser türleri için hayati önem taşır. İnsanlar vücutlarında kanser başlangıcı anlamına gelebilecek olağan dışı değişikliklere karşı her an uyanık olmalıdırlar.

Kanserin en yaygın görülen ilk uyarı işaretlerini şöyle sıralanabilir:

 •     Memede, testislerde veya vücudun her hangi bir yerinde şişlik veya doku sertleşmesi
 •     İyileşmeyen bir yara veya lezyon
 •     Geçmeyen ses kısıklığı veya, öksürükle birlikte kan gelmesi
 •     Sürekli karın ağrısı, karın bölgesinde büyük yumrular veya, yutkunma zorluğu
 •     Bağırsak hareketleri veya, idrara çıkma alışkanlıklarında değişiklikler
 •     Ben veya siğillerde belirgin bir değişiklik
 •     Olağan dışı kanama veya akıntı
 •     Beklenmedik kilo kaybı veya iştahsızlık
 •     Aşırı yorgunluk, bitkinlik veya keyifsizlik
 •     Sürekli ağrı (her zaman ağrı yapmayabilir)
 •     Ağrı yapmayan ancak şişen ve küçülmeyen salgı bezleri

Yukarıdaki belirtilerden hiçbiri kesin kanser tanısı anlamına gelmez. Bunlar kısa sürede, uygun tedaviyle iyileşebilecek ‘iyi huylu’ bir oluşumun belirtileri de olabilirler. 

Ama ne olursa olsun, derhal bir doktora gidip durumu bildirmek durumundayız. Sorumluluk sahibi hiçbir sağlık uzmanı sizi ciddiye almamak, detaylı muayene etmemek, daha etraflı tetkik gerekiyorsa, sizi başka bir uzmana göndermemek gibi bir hatayı yapmaz.

Gerek kadınlarda gerekse erkeklerde en yaygın görülen kanserlerin, akciğer, sindirim sistemi ve idrar yollarında ortaya çıkması, ve giderek artması, günümüzdeki beslenme tarzı, çevresel kirlilik ve sigarayı, sorumlu  etken olarak işaret etmektedir.

Onu mümkün olduğunca engellemeye ve uzak tutmaya çalışmak, bu başarılamadığı taktirde tedaviye erken başlamak, değişmeyen amacımız olmalıdır.

Kanseri engellemek ve yenmek için yapılması gerekenler

Kanser ciddi bir hastalıktır; hafife almaya gelmez. Aslında birçok ülkede yetkililerce o kadar ciddi görülür ki, kendi kendinize kanser tedavisi uyguladığınızda veya doktor olmayan birinin bunu yapmasına izin verdiğiniz taktirde yasalara aykırı davranmış sayılırsınız.

Bu yaklaşım çok yaygın bir korkuya sebep olmuş, kanser, ellerinde deney tüpleri ve şırıngalarla dolaşan beyaz gömlekli uzmanlardan başka kimsenin hiçbir şey yapamayacağı, insanlığın soyunu kurutacak bir tür salgın gibi görülmeye başlanmıştır.

Ne yazık ki, bu yaklaşım kanser ve tedavisi hakkında çok büyük yanlış anlamalara yol açmıştır. Kanser gerçekten ciddi bir hastalıktır, ama tedavi edilebilir ve tedavisi de mutlaka bir tıp uzmanına bırakılmak zorunda değildir.

Kendi kendine tedavi vakâları görülmüştür (doktorlar buna ”spontane iyileşme” diyor); ayrıca kanser hastası olup da doktor olmayan kişilerin, bir başka deyişle doğal tedavi yöntemlerini uygulayan uzmanların faydasını görmüş birçok örnek mevcuttur.

Ama, tedaviden önce korunma gelir. Yani, her şeyden önce, oluşması engellenirse kanser sorun haline gelmez; ve engellenebileceğine dair kanıtlar da açıktır. Çeşitli tahminlere göre bütün kanserlerin yüzde 85 ile 95’i engellenebilir.

Dolayısıyla, nedeni ne olursa olsun, kendilerinin kansere yakalanma tehlikesinin yüksek olduğunu düşüneneler, burada ki öğütlerden ve gösterilen yoldan yararlanacaklardır.

Bunlar mucizevi tedaviler değildir; böyle bir şey de yoktur zaten ama hastalığı kontrol altına alabilmenin en iyi yollunu gösteren, hepside denenmiş önerilerdir. 

Daha önce size ne söylenmiş olursa olsun, kendiniz için yapabileceğiniz son derece güvenli, sade ve etkili şeyler var. (doğal tedavi yöntemlerinin nelere iyi gelebileceği hakkında bilgileri de burada bulacaksınız.)

Kanserden korunma

Kanserden korunma yolunda atılacak ilk adımlar, yaşam tarzımız ve çevremizin vücuttaki savunma sistemini sürekli tehdit ettiği bir dünyada, yakalanacağımız herhangi bir hastalığa karşı alınacak önlemlerle aynıdır. 

Mesele, yaşam  tarzımızı ciddi bir şekilde gözden geçirmekten, sonrada, yaşam ve düşünce tarzımızda köklü değişiklikler yapmaktan ibarettir. Bu her zaman pek kolay bir şey değil, ama gerçekten uzun, mutlu, sağlıklı ve kansersiz bir hayat istiyorsak, fevkalade gereklidir.

Kanser konusunda kendi kendine yetinmesinde en önemli üç adım şunlardır:

 • gıda ve beslenme
 • zihinsel ve duygusal (veya psikolojik) durum
 • yaşam tarzı ve çevre

Unutmayın!! erken teşhis hayat kurtarır.

Mutlaka, Aile hekiminize başvurun ve sürekli kontrol altında olun.

Erken tanı sizi sevdiklerinize bağlar.

Ayrıca Kontrol Et

Sigmund Freud ve Psikopatoloji

Psikanaliz ve Psikolojinin kurucusu,Avusturyalı nörologdur.6 Mayıs 1856-23 Eylül 1939 yılları arasında yaşamış ve ardında sayısız eser ve araştırma bırakmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.