Canan Tan’ın sevilen romanlarından birisi olan Yüreğim Seni Çok Sevdi aşk üzerine yoğunlaşma, diğer ülkelerdeki yaşanmışlıklar ve zorluklarla başa çıkan Aslı karakterinin başından geçen olayları anlatır.

Kitap Özeti – Canan Tan; Yüreğim Seni Çok Sevdi

Canan Tan’ın sevilen romanlarından birisi olan Yüreğim Seni Çok Sevdi aşk üzerine yoğunlaşma, diğer ülkelerdeki yaşanmışlıklar ve zorluklarla başa çıkan Aslı karakterinin başından geçen olayları anlatır.

Aslın kendi halinde çalışkan,zeki ve başarılı bir kızdır. İTÜ’de okuyan bir öğrencidir. Üniversitede okuyan oldukça yakın arkadaşı Emre ile aralarında sıkı bir dostlukları vardır. Emre’nin en az Aslı kadar sevdiği başka bir sıkı dostu vardır. Murat ise halen bir üniversitede okumamaktadır. Aslı ne zaman Murat konusuna gelinse biraz içerlenir. Çünkü Murat oldukça zengin bir ailenin çocuğudur.

Aslı, Murat’ın oldukça şımarık, burnu havada, baba parası yiyen biri olarak düşünmektedir. Emre her ne kadar öyle biri olmadığını söylese de Aslı ön yargılı davranmaya devam eder. Murat en sonunda üniversiteye gelir ve Aslı ile tanışır. Murat, Aslı’yı görünce ona direk aşık olur. Onu etkileyebilmek için de Nazım Hikmet şiirlerinde yazarak ona verir. Aslı’da tam bir  Nazım Hikmet hayranıdır ve Murat’ın bu jestinden oldukça etkilenir. Murat bir şekilde Aslı’nın kalbini çalar ve sevgili olurlar. Aradan geçen zamanla Aslı, Murat’ın ailesi ile tanışır. Bu tanışmada Aslı, Murat’ın ailesinin bir gelin istemediğini anlar. Murat’ın ailesi tam bir gelenekçidir. Kadının evde oturup çocuklara bakması gerektiğini düşünmektedirler. Aslı ise bu duruma tamamen karşı biridir. Bu durumun daha da ileriye gitmemesi için okuma bahanesi ile ABD’ye gider. Orada kendine yeni bir hayat kurar ve orada yaşamaya başlar. Bir süre sonra Aslı, Murat’tan kopması gerektiğini düşünür ve ondan ayrılır.

Ardından ise Aslı hayatını düzene koymak için çalışmaya başlar ve belli bir statüye kadar gelir. Murat ise bu arada Aslı’nın dönmesini beklemektedir. Aslı, Murat ile yaptığı uzun konuşmanın ardından tam anlamı ile ayrılırlar. Her ne kadar Aslı için ailesini karşısına alsa da onu terk etmiş olsa da Murat hayatı boyunca Aslı’yı sevmeye devam eder. Aslı ise ABD’de bir evlilik yapar. Ancak evliliği beklediği gibi gitmez. Evlendiği kişiden boşanır ve yeniden Türkiye’ye dönüş yapar. Bir süre sonra Aslı ve Murat karşılaşırlar. Bu karşılaşmanın ardından eski günlerden ve görüşmedikleri zamanlarda neler yaptıklarından bahsederler. Murat evlenmiştir ve de bir kızı olmuştur. Aslı, Murat’ın oldukça mutlu olduğunu düşünür. Ancak kızının isminin Aslı olduğunu öğrenince oldukça büyük bir şok geçirir. Çünkü Murat kızını Aslım diye çağırmaktadır.

Ayrıca Kontrol Et

Orhan Pamuk İtalya’da Şeref Doktorası Aldı

İtalya’nın köklü üniversitelerinden olan Milano Accademia di Belle Art idi Brera, Nobel ödüllü Orhan Pamuk için şeref doktorası verecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir