Korku ve Gerilim Filmlerinin Sir Ünvanlı Usta Yönetmeni: Alfred Hitchcock

“Kuşlar”, “Pyhsco”, “Vertigo” gibi gerilim filmlerini eski kuşak izleyicilerinin hepsi bilir.

Korku ve gerilim tarzının ustası olarak adını sinema tarihine altın harflerle yazdıran en büyük yönetmenlerden olan Alfred Hitchcock 1899 yılında İngiltere’de dünyaya geldi.

Yönetmenlik yıllarında kendine özgü tarzıyla korku ve gerilim filmleri çeken ve yöneten Hitchcock izleyicilerden beklenenin üzerinde yoğun ilgiyle karşılaşan bir yönetmen oldu.

Hitchcock mesleki yaşamı boyunca çekip yönettiği filmlerde tekdüze üslup kullanmaktan ötürü yapıtlarında korku ve gerilim içeren öğelerin yanına mizahi bir tarz yerleştirerek başarıya çıkan basamakları hızla tırmanarak sinema sektöründe iddialı bir yönetmen olduğunu kanıtladı.

O yılların sinema eleştirmenleri Hitchcock’un filmlerinde derinlik taşıyan felsefi boyutların bulunduğu konusunda fikir birliği içinde oldular. Sonuçta Alfred Hitchcock beyazperdede en iyi usta yönetmenler arasına girerek sinema sektöründe iddialı bir yönetmen olarak bilinmektedir.

Sir Ünvanı Alan Tek Yönetmen

Zamanın film tekniklerini ve üslubu bilgisi ve deneyimleriyle birleştiren Hitchcock yeni kuşak sinemacıları değişime uğratan, hayranlık yaratan ve ayağa kaldıran bir yönetmen oldu.

Ünlü usta bu değişim ve yaratıcılık yönleriyle 1979 yılında Amerikan Sinema Enstitüsü tarafından “Yaşamsal Başarı Ödülü”nün sahibidir. Başarılarına başarı katan Hitchcock bu ödülden bir yıl sonra İngiltere Kraliçesi II.nci Elizabeth tarafından “Sir” unvanı verildi.

Hitchcock ticaretle uğraşan bir babanın oğludur. Öğrenimini Londra’da  Saint Ignatus Colleges Cizvit Okulu’nda ve hemen ardından Londra Üniversitesi Mühendislik Fakültesi’nde tamamladı.

Öğrenim gördüğü mühendisliği diploma üzerinde bırakan Hitchcock’un sinemaya girişi 1920 yılında olur. 21 yaşında genç ve çalışkan bir delikanlı olan Alfred Hitchcock bir ABD film şirketi olan Famous Players Lasky’de çekilen sessiz filmlerin ara yazılarını hazırlayarak sinemaya adımlarını atar. Bundan birkaç yıl sonrası ilk filmini 1925 yılında çeker.

Bu filmiyle oldukça beğeni kazanır. 1926 yılında yönettiği film olan “The Lodger/Kiracı” ile adını duyurduğu gerilim içeren projesiyle sinema otoriteleri ve izleyenler tarafından ilgiyle karşılanır.

Hollywood Yıldızının Parladığı Yer Oldu

Hitchcock’un ilk sesli filmi olan “Blackmail/Şantaj” 1929 yılında çekildi. Alfred Hitchcock bundan 6 yıl sonra 1935 yılında çektiği ve yönettiği “The Thirty-Nine/39.Basamak”, 1938 yılında projelendirdiği “The Lady Vanishes/Bir Kadın Kayboldu” adlı filmlerden sonra İngiltere’den ayrılmak zorunda kalır ve Hollywood’a yerleşir. 

Alfred Hitchcock burada ilk filmi olan “Rebecca” yı 1940 yılında gerçekleştirerek ismini duyurmaya başlar. Bu film yönetmenin meslek hayatının dönüm noktalarından biri olmuştur. Rebecca, usta yönetmene en iyi film dalında Oscar kazandırır.

Hitchcock mesleğinde iyi düşünen, analiz yönü oldukça kuvvetli, doğru karar verme yeteneğine sahip güçlü yönetmenlerden biridir.

Yönetmenlik ve yapımcılık yıllarında gerçekleştirdiği pek çok filmin ardından 30 yıllık süreçte her yıl 1 adet film çekmiş ve sinemaya hediye etmiştir. Korku ve gerilim filmlerinde üstün yeteneğiyle bu ustalığını oldukça çarpıcı bir üslupla gözler önüne seren Hitchcock bu tarzının yanında üstün seviyede film teknikleriyle izleyicilerini büyüleyici yapıtlarla beyazperdeye getiren iyi bir yönetmen olmuştur.

Bu tekniğin en iyi örneklerinden biri de 1948 yılında beyazperdeye uyarlanan “Rope/ÖlümKararı” adlı filmde gerçekleşir. Filmin konusu bir apartman dairesinde geçer. Değişik sahne süreleri yaklaşık 10 dakika olmak üzere 11 bölümden meydana gelmektedir. Hitchcock’un bu filmdeki başarısı çekimler arasındaki ustaca geçişleriyle kesintisiz tek çekim tekniğine dayanılarak yapılmasından oluşmaktadır.

ORG XMIT: S11ABC5EB_WIRE (FILES) 1963’te çekilen dosya resmi, ‘The Birds’ adlı filmi çekilirken İngiliz film yönetmeni Alfred Hitchcock’u (1899-1980) göstermektedir. Hitckcock, ilk filmini 1925’te yönetti ve karmaşık arazileri ve yeni kamera tekniği ile uluslararası alanda tanınan, gerilimin ustası oldu. Hollywood 13 Ağustos 1999’da Hitchcock’un doğumunun yüzüncü yılını kutlayacak. AFP FOTOĞRAF DOSYALARI IMF25 09102004xMOVIES 10072005xKullanıcı

Korku ve Gerilim Filmlerinde Çığır Açan Yönetmen Oldu

Gerilim ve korku türü filmlerinde yeni çığır açan ünlü yönetmen 1950 yılında bu serileri devam ettirme kararı alarak sinemada kararlı bir şekilde devam edenlerden biri oldu.

Bu filmlerden bazıları olan “Strangers On A Train/Trendeki Yabancı”, 1954 yılında çektiği “Rear Window/Arka Pencere”yle gerilim tarzını ölümsüzleştirdi. Hitchcock 1960 yılında bambaşka bir türe yönelerek “Pyshco/Sapık” adında bir başyapıtla çok önemli bir projeye imza attı.

Hıtchcock bu serinin çekilen ve 1963 yılında dünyada vizyona giren yapıtı “The Birds/Kuşlar” sinema tarihine geçen en iyi gerilim ve korku filmi olarak literatüre geçti. Alfred Hitchcock çektiği ilk filminden son filmine kadar olan tüm projelerde kısa sürelerde görüntü veren yönetmenlerden biri olarak kameralar karşısına geçti.

Büyük usta film yönetmenliği ve yapımcılığının yanı sıra bazı televizyon dizilerinde de önemli görevler üstlenmiştir.

Hitchcock’un yaşamı ve yaptığı filmler Fransız sinemacı François Truffaut tarafından bir kitap altında toplandı. Ünlü yönetmen 1980 yılında 81 yaşındayken hayata gözlerini yumdu.

Ayrıca Kontrol Et

Haçlı Seferlerinin İslam Dünyasındaki Yankıları

Her seferinde Hristiyan aleminin başına bir balyoz gibi inen Haçlı Seferleri hem Türklerin cihada verdiği önemi gösterdi, hem İslam Aleminin gözünde Türklerin değerini ayrı bir yere taşıdı.