Kredi Kartı Dolandırıcılığı

 Kredi Kartı Dolandırıcılığı

Kullanım kolaylığı ve İnternet’te alışveriş yapabilme imkanı sunması sebebiyle kredi kartı kullanım miktarı gün be gün artmaktadır.

İnternet’te yapılan kredi kartıyla ödeme işlemleri, dolandırıcılara yeni bir fırsat kapısı açmıştır. Kart bilgilerinizi elde ederek yaptıkları harcamalar da pek çok kişinin mağdur olmasına sebebiyet vermektedir.

Peki, kredi kartı dolandırıcılığında yapılması gerekenler nelerdir? Kredi kartı dolandırıcılığı mağdurları ne yapmalıdır? Kredi kartı dolandırıcılığına uğramamak için alınması gereken önlemler nelerdir?

Dolandırıcılığa Uğramamak İçin:

İnternet üzerinden alışveriş yapıyorsanız; güvenilir siteler tercih etmeli ve kullandığınız sitenin güvenliği sağlayıp sağlayamadığından emin olmalısınız.

Bilindik ve büyük markaların sitelerinden alışveriş yapmak dolandırıcılığa uğrama ihtimalinizi de azaltır. Diğer yandan, size gelen kaynağı belirsiz elektronik postaları açmamalı ve hemen silmelisiniz.

Dolandırıcılığın Ardından Yapılması Gerekenler:

Bankanızı arayıp dolandırıldığınızı söylemeli ve yapılan işlemlerin size ait olmadığını bildirmelisiniz. Nasıl itiraz edeceğinizi, hangi mercilere baş vurmanız gerektiğini temsilcinize sorup bu konu hakkında bilgi almalısınız.

Bu konu hakkında yapılabilecek en doğru adımları ve en güncel bilgileri temsilcinizden alabilirsiniz.

Ayrıca kartı kapatmanız zaten bilgileri ele geçirilmiş ve her an yeniden kullanabilecek olan kartınızı işleme kapatacaktır

Mağduriyetinizi polis ve savcılığa bildirmelisiniz. Mağduriyetinizin giderilmesi için kanıt ve delil sunmak oldukça önemlidir. Yazılı, görsel kayıtlar sunmanız hem mağduriyetinizin giderilmesi hem de suçluların bulunması için oldukça önemlidir. Bu tür dolandırıcıların bulunması oldukça zor olduğundan; polise olabildiğince yardımcı olmalısınız.

Yapılan alışverişlerin eksterilerini bulduktan sonra yerli ve yabancı sitelerin şikayet kanallarına mesaj atarak mağdur olduğunuzu belirtebilirsiniz. Yapılmış olunan alışveriş eğer kargoyla yollanacak bir şey yahut bağış yoluyla yapılmış bir ödeme ise geri alma ihtimaliniz de bulunmaktadır. Fakat bu durum genel olarak sitenin insafına kaldığı için kesin bir yol değildir . Fakat bu şekilde zararınızın bir kısmını kurtarabilirsiniz.

Telefon Konuşması ile Şifre Alınarak Kredi Kartı Dolandırıcılığı:

Hiçbir banka kredi kartınızın dolandırıldığını söylerek size gelen mesajda ki şifreyi ya da kredi kartınızın son hanelerini istemez.

Dolayısıyla; bu şekilde dolandırılmamak ve emin olmak istiyorsanız; telefonunuzu kapatıp bankanızın müşteri temsilcilerini kendiniz aramalısınız.

Kart bilgilerinizi(şifrelerinizi) banka çalışanlarıyla dahi paylaşmamanız gerekmektedir.

Ayrıca Kontrol Et

İşbank Aidatsız Kredi Kartı Maximum Aidatsız Kart ve İşbank Öğrenci Kredi Kartı İş’te Üniversiteli

İş Bankası’nın sunduğu ürünler arasında müşteri taleplerine yönelik hazırladığı kredi kartı çeşitleri de bulunmaktadır. Kart …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir