Son Yazılar
mehmet aksoy hakkında

Mehmet Aksoy Kimdir?

Türkiye’den çıkma olan değerli ressamlarımız ve sanatçılarımız, bizlerin gururunu okşamaya yetiyor.

mehmet aksoy hakkında
mehmet aksoy hakkında

Sanat’ın bu kadar önemli olmasına lakin bunun ülkemizde anlaşılamamasına rağmen Mehmet Aksoy gibi sanat insanları, hayata umutla bakmamızı sağlayan kişiler olarak rollerini alıyorlar.

Mehmet Aksoy Kimdir?

Mehmet Aksoy, 1939 yılında Hatay’ın Yayladağı ilçesinde doğmuş ve bugüne kadar yaptığı çalışmalar ile zihniyetinden ötürü halkın ve yüksek kurumların takdirini kazanmış bir ressamdır.

1960 senesinde İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisi’nde olan eğitimine başlayan Mehmet Aksoy, 1969 senesinde yine aynı akademinin heykel bölümünde asistanlığa geçiş yapmıştır. Çalışmalarının büyük çoğunluğu, asistanlığını yaptığı yıl içerisinde bitirdiği askerlik görevi esnasında temellendirmiştir. Bir sene sonra (1970 yılında) burslu olarak Londra’ya gitti ve burada bir süre öğrenimine devam etti. Daha sonra Berlin Güzel Sanatlar Okulu’nda gördüğü eğitim sırasında hayatını değiştirecek kararları vermeye başladı.

1989 senesinde Türkiye’ye geri dönüşünü yapan Mehmet Aksoy, Berlin’den kalan lekelerini hayata geçirerek bir çok heykel yaptı. 2006 senesinde Kars Belediye Başkanı Naif Alibeyoğlu tarafından verilen izin doğrultusunda İnsanlık Anıtı isimli eserini hayata getirdi. Türkiye ve ermenistan dostluğunu ortaya sanatsal bir biçimde çıkarmaya çalışan Mehmet Aksoy’un eseri en polemik yaratan eserlerinden biri olarak gündemde yerini almıştı sanatçı hala eserlerine bir yenisini daha eklemeye devam ediyor .

Aldığı Ödüller

1966-1979 yılları arasında Devlet Resim ve Heykel Sergisi Ödülleri

1985 Bundesgartenschau Heylek Yarışması 2.lik Ödülü

1990 Ankara Sanat Kurumu tarafından verilen “Yılın Sanatçısı Ödülü” ve Asya-Avrupa Bienali Büyük Ödülü

2004 ODTÜ Üstün Hizmet Ödülü

Eserleri

400’ün üzerinde eser veren Mehmet Aksoy’un bazı eserleri şunlardır:

Horoz

Teke

Futbolcular

İnsanlık Anıtı

İş Göçü

Özgürlük Çiçekleri İşkencede

hakkında Resim Hocam

1984 yılında başlayan resim serüvenini 1994-1998 yılları arasında Akademik eğitimini Grafik Tasarım alanında tamamladı. Özel sektörlerde çalışmalar yapmasının ardından 2001 yılından bu yana MEB'de kadrolu öğretmenlik yapmakta. Her ne kadar Grafik Tasarım öğretmenliği yapsa da Resim Sanatına olan aşkı hiç bitmedi.

Ayrıca Kontrol Et

Aralık

Biçimlerin, yan yana ve aynı aralıkta düzenlenmesi yapılmaz. Tasarımdaki durumlarına göre bazıları yakındayken bazılarının daha …

Bir cevap yazın

%d blogcu bunu beğendi: