Merkez Bankası Faiz Kararı Ne Olacak?

merkez-bankasi-faiz

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası TCMB, her yıl yaptığı Para Politikası Kurulu PPK toplantıları ile piyasaya yön veriyor. Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası tarafından yapılan toplantılar ve bu toplantılarda alınan kararlar neticesinde serbest piyasadaki döviz kurları, faiz oranları ve enflasyon rakamı doğrudan etkileniyor. Peki kısa vadede Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası faiz kararı ne olacak?

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası, 2018 yılı içerisinde yaşanan ani kur artışına rağmen uzun bir süre faiz artışı kararı almamıştı. Bu durum döviz kurundaki artışın önlenememesine neden olduğu gibi, kısa süre içerisinde enflasyonun da tetiklenmesine sebebiyet verdi. Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası TCMB tarafından faiz artışı kararı alınmaması üzerine enflasyon rakamı yüzde 10’lu rakamlardan kısa süre içerisinde yüzde 20’li rakamların üzerine çıktı.

Bunun üzerine harekete geçen Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası faiz artırma kararı aldı. Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası TCMB tarafından alınan yüzde 6’nın üzerinde faiz artışı kararı sonrasında kurda ve enflasyonda artış sona erdi. Akabinde piyasadaki dengelenme emareleri görülmeye başlandı. 7 liranın üzerine çıkarak tarihi zirvesini gören Amerikan doları 5 lira seviyesine kadar peyder pey gerilerken, Euro da 8 lira düzeyinin üzerini gördükten sonra yine kademe kademe düşerek 6 lira noktasına doğru geri çekildi. Enflasyonda ise bu düşüş aynı hızla gerçekleşmedi. Hala yüzde 20 dolaylarında seyreden enflasyondaki düşüşün döviz kuruna nazaran çok daha yavaş olacağı ön görülüyor.

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası TCMB Sıkı Duruşa Devam Edecek!

Her yıl 8 kez toplanan ve bu toplantılarda aldığı kararlar ile piyasalara yön veren Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası TCMB 2019 için de ilk toplantısını gerçekleştirdi. Bu toplantıda Merkez Bankası tarafından bir faiz artışı kararı alınmasa da, geleceğe yönelik açıklamalar döviz kurunun aşağı yönlü hareket etmesine yetti.

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası TCMB Başkanı Murat Çetinkaya tarafından yapılan açıklamada enflasyonun peyder pey aşağı çekileceği vurgulandı. Döviz kurlarındaki düşüşün enflasyon için de olumlu etki yaratacağının altını çizen Çetinkaya sıkı duruşun da devam edeceğini vurguladı. Piyasa koşullarını dikkatle izlediklerini belirten Çetinkaya, enflasyonda önümüzdeki üç yıl içerisinde rakamların yüzde beşe doğru geri çekileceğini ve kendilerinin bunu amaçlayarak hareket edeceklerini deklare etti.

Ayrıca Kontrol Et

turkiye-banka-notlari-2019

Türkiye Banka Notları 2019

Türkiye ekonomisinin 2018 yılı içerisinde yaşadığı çalkantılar Türkiye Bankacılık sektörü açısından da bazı sıkıntılara neden …