Son Yazılar

Resim Çizimi İçin Kullanılan Araç Gereçler

Merhabalar saygıdeğer okurlarım
Bugün resim çiziminde kullanılan araç ve gereçlerden bahsedeceğim sizlere.


Tabi ki resim çizebilmek için en başta bir kalem birde yüzey gereklidir aslına bakarsanız bunlar amatör resim sanatına başlayanlar için geçerli bir kuramdır yoksa resim parmaklarımızla yada kocaman bir sopayla sahilde kumlara bile çizimler yapabileceğiniz bir sanattır ama biz şuan en alt basamaktan başladığımız için bir kalem ve bir kağıdımız olması  yeterli.

Kalemler:pencil1

Resim çizimi için kullanılabilecek kalemler HB serisi kalemler ve daha yumuşak ve koyu etkiler yaratabilmek adına benim daha çok kullandığım B serisi kalemler 2B,3B,4B,5B,6B,7B,8B serisi olanlar.

Bu kalemlerin  HB olanlarda rakam yükseldikçe ton azalırken B serisinde ise rakamlar yükseldikçe daha koyu çizimler yapabileceğiniz kalemlerdir.

Kağıtlar:

dokulu kağıt
tumblr_nh926vOt7a1r84h9bo1_500

Çizim yapabileceğimiz birçok farklı özelliklere sahip kağıtlar  vardır bunlardan bizim en çok kullanacağımız öğrencilere yönelik yani ekonomik olan klasik A4 A3 resim kağıtları ilk aşamada bu kağıtları kullanmanızı tavsiye ediyorum çünkü çok fazla çizim yapacağız , hatta bu kağıtların arkalarına bile çizimler yapabilirisiniz.

Diğer kağıt çeşitlerinden bahsedecek olursak kalın dokulu kağıtlar farklı renk varyasyonlarıyla ayrıca derici kağıtlar kalın kartonlar kalın sulu boya resimler yapılabilen sulu boya çizim kağıtları fon kartonlar gibi birçok farklı çizim tarzına uygun kağıt çeşitleri vardır.

Füzen:

04f19115dfa286fb61ab634a2717ed37

Füzen kalem çizim sırasında ellerimizde bıraktığı lekelerden dolayı kömür kalem olarak da adlandırılır ,asma ,ceviz yada söğüt gibi ağaçların dallarının farklı metotlar kullanılarak kömürleştirilmesi ile meydana gelen yumuşak hatlar çizmekte kullanılabilen bir kalem çeşididir.

Geniş koyu alanlar kolaylıkla bu kalemle yaratılabilirken  ince ayrıntı çizimlerinde füzeni  kulanamazsınız ama genel eskiz çizimlerinde rahatlıkla kullanalabilirsiniz ayrıca bu kalemleri açacak yardımıyla açamazsınız çok çabuk kırılır o yüzden dikkatli bir şekilde falçata yardımıyla açmalısınız.

Silgi ve Hamur Silgi:

150px-Kneaded_eraser
311568_81_39030_MbJ3hrkG6

Çizimlerde genelde yumuşak silgiler kullanalım arkadaşlar önemli olan kağıda ve çizime en az zarar verecek şekilde silgiler kullanmak gerekir bunun yanında hamur silgilerde kullanabilirsiniz.

Hamur silgi tıpkı oyun hamuruna benzeyen silgi çeşididir çizimlerinizde  renk açmak istediğiniz kısımlara bastırıp kaldırdığınızda kalemin bıraktığı koyuluğu açmanıza yarar çünkü bazen çizimi tamamen silmeden koyuluk değerleriyle oynamanız gerekebilir o zaman hamur silgi kullanabilirsiniz.

hakkında Resim Hocam

1984 yılında başlayan resim serüvenini 1994-1998 yılları arasında Akademik eğitimini Grafik Tasarım alanında tamamladı. Özel sektörlerde çalışmalar yapmasının ardından 2001 yılından bu yana MEB'de kadrolu öğretmenlik yapmakta. Her ne kadar Grafik Tasarım öğretmenliği yapsa da Resim Sanatına olan aşkı hiç bitmedi.

Ayrıca Kontrol Et

renkli boya kalemi ile çizilmiş gül yaprakları

Renkli Boya Kalemleri Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler.

Renkli boya kalemleri keşfetmenin en heyecan verici kısmı, onları keşfetmektedir! Resim malzemeleri satan ve geniş …

3 Yorumlar

  1. Takipteyim hocam. Çok güzel ve çok faydalı bir site.
    Sanat benim dilimde bir buluttur herkez o bulutta görmek isteğini görür ve görmek istediğini keşfeder.

  2. ÇOK SAOLUN HOCAM SINAVA GİRMEDEN ÖNCE ÇOK YARDIMCI OLDU TEŞEKKÜR EDER VE BAŞARILARINIZIN DEVAMI DİLERİMİ.

Bir cevap yazın

%d blogcu bunu beğendi: