Son Yazılar

Resim Yapma Yeteneği Olmayanlar Resim Yapabilir mi?

Resim Yeteneği
Resim Yeteneği
Resim Yeteneği

Eskiden resim yapmak hobi olarak bilinmekteydi. Ancak şimdilerde resim yaparak para kazanan insanların sayısı gittikçe artmaktadır.

Örneğin, karakalem çalışması yaparak para kazanmak istiyorum diyen birisi için, bu yeteneğinin olmaması kötü bir iş olsa da, aslında bu aşılabilir bir sorundur.

Tamamen eğitim alınması ve kendisini sürekli olarak bir şeyler çizme içerisinde hissetmesi el alışkanlığının yanı sıra teknik bilgileri de öğrenmesine olanak tanır.  

Üniversite öğrencilerinin, Güzel Sanatlar Fakültesi’ne kayıt yaptırmaları ya da kazanmaları için resim yapma yeteneklerinin olması gerekmektedir.

Ben Güzel Sanatlar ’da resim üzerine eğitim almak istiyorum ama resim yapma kabiliyetim yok ne yapmalıyım diyenlerinde bu yazımızı dikkatli okumalarını tavsiye ederiz.

Ülkemizde hangi şehirde yaşarsanız yaşayın, resim üzerine eğitim veren kursların size bu konuda çok faydası olacaktır. Eğitim almadan resim yapma kabiliyetine ulaşmanız mümkün değildir.

Doğuştan gelen beceri ve yetenek yoksa tabiri caiz ise; çöp adam yapmakta sınırlı kalırsınız.

Kursa kısa vadeli giderek hemen yağlı boya resmi yapmayı tabi ki öğrenemezsiniz.

Uzun vade de kurslara gitmek, ilk öğreneceğiniz işlem karakalem çalışmalarıdır.

Çünkü karakalem çalışması yaparak, kalemin nasıl tutulacağını, nasıl gölge verileceğini ve desen verme tekniklerini bu sayede öğrenebilmektesiniz. İşin özü, kalem tutmayı bile bilmezken, yağlı boya fırçasını kullanmak saçma olacaktır.

Eskiden resim eğitim kursları mı vardı diyenlere ise, cevabımız doğuştan gelen yetenek diyebiliyoruz. Yağlıboya çalışması için kursa gidenler, en son bu işi öğreneceklerini unutmasınlar.

Teknik bilgiler olmadan, el becerilerinizi hızlandırmadan, pekiştirmeden profesyonel bir resim ustası olamazsınız.

Tabi ki yeteneğiniz varsa, kurs eğitimleri alarak da ileride tanınmış ressamlar arasına girme şansınız olabilir.

Ülkemizde ressamların önemi ve değeri yüksektir. Devlet tarafından ücretsiz olarak sunulan resim kurslarının amacı ülkemize yeni ressamlar yetiştirmek için mücadele edilmektedir.

0%

User Rating: 3.92 ( 1 votes)

hakkında Resim Hocam

1984 yılında başlayan resim serüvenini 1994-1998 yılları arasında Akademik eğitimini Grafik Tasarım alanında tamamladı. Özel sektörlerde çalışmalar yapmasının ardından 2001 yılından bu yana MEB'de kadrolu öğretmenlik yapmakta. Her ne kadar Grafik Tasarım öğretmenliği yapsa da Resim Sanatına olan aşkı hiç bitmedi.

Ayrıca Kontrol Et

Nokta’nın Plastik Sanatlardaki Önemi

Plastik sanat; sözlük anlamı ile üç boyutlu anlatımı olan sanatların ismidir. Resim, heykel, mimari sanatları …

3 Yorumlar

  1. Merhaba..
    Eğitim almadan öğrenmek mumkun değildir yazmışsınız ve ilerleyen bolumlerde kabiliyet istediğine değinmişsiniz.bu düşüncelerinize katılmıyorum ve eğitim imkanı olmayan Yada kendini yeteneksiz görenlerin hevesini kırdığınızı düşünüyorum. Resim yapmayı isteyen ve Yeterince pratik yapan herkes başarabilir.iyi resimler, çizimler yapabilir. Bunun yanında sitenizdeki bilgileri çok yüzeysel ve yetersiz buldum ilerleyen zamanda gelişeceğini umuyorum. İyi akşamlar, iyi çalışmalar.

    • Merhabalar hocam aslında anlatmak istediğimiz yetenek her ne kadar kalıtsal olsada eğitimle üst seviyelere çıkarılabilir buna nazaran hiç yeteneği olmayan yada resim çiziminde yeteneksiz olduğunu düşünen okurlarıma şunu söylemek isterim yeteneğiniz olmadığını düşünüyorsanız ve bu konuda bi eğitim vs almayı düşünmeden ben ressam olacağım yada resim öğretmeni olmak istiyorum gibi bir durum söz konusu olamaz ana tema izter yetenekli olun ister yeteneksiz eğitim olmadan olmaz … Bu bağlamda tüm dostlarıma başarılar dilerim
      Tuğrul hocam sitede yazılan yazılar yüzeysel demişsiniz ama inanın elimden geldiği kadar aslında vakit bulabildiğim kadar yazıyorum bu konuda bana yardımcı olmak isterseniz size müteşşekir olurum yazılarınızı http://www.resimhocam.com da paylaşabiliriz yazar olarak sizin adınızı da ekleyebiliriz yardımlarınızı beklıyorum sağlıcakla

Bir cevap yazın

%d blogcu bunu beğendi: