seo-nedir
seo-nedir

Siteleriniz İçin Kilit Kelime Olan SEO Nedir?

İnternet üzerinden yayım yapan siteler, kullanıcılarına ulaşabilmek için arama motorlarında üst sıralarda çıkmaya gayret göstermek durumundadırlar. Zira her gün arama motorlarından milyarlarca arama yapılmakta ve bu aramalarda çıkan sonuçlar genellikle kullanıcılar tarafından yukarıdan aşağıya doğru ziyaret edilmektedir. Bu nedenle arama motorlarında üst sıralarda çıkmak internet siteleri için kritik öneme sahiptir. Sitelerinizin arama motorlarında ilk sıralarda çıkmasını sağlamak adına yapılan bir dizi çalışmaya de SEO denmektedir.

SEO ibaresi, İngilizce bir ifade olan Search Engine Optimization kelimelerinin baş harflerinden oluşturulmuştur. Bu ifadenin Türkçe karşılığı “Arama Motoru Optimizasyonu” olarak çevrilebilir. Arama motoru optimizasyonu, yani SEO; internet sitelerinin her anlamda arama motorlarına uygun şekilde tasarlanması çalışmalarının bütününe verilen addır. SEO çalışması doğru yapılan bir site, rakip sitelerin önüne geçmeyi başararak çok daha geniş kullanıcı kitlesine ulaşacaktır.

Neden SEO Çalışması Yaptırılmalı?

SEO çalışması başlı başına uzmanlık isteyen, deneyim ve tecrübe sahibi kişiler tarafından yapılması gereken bir çalışmadır. SEO çalışmasının uzman eller tarafından yapılması gerek para kaybının gerekse zaman kaybının önüne geçmekte ve internet sitelerinin önünü açmaktadır. Aksi durumda ise, yani SEO çalışması konusunda uzman olmayan kişiler tarafından yapıldığında hem para ve zaman kaybı hem de sitelerin spama düşme tehlikesi oluşacaktır.

Bünyesinde SEO uzmanları bulunduran siteler ya da firmalar, sitenizin gerek iç analiz raporlamasını ve gerekse teknik durum raporlamasını yapmaktadır. Sitenizde bulunan içeriklerinizin SEO uyumu incelemesi de yine uzmanlar tarafından yapıldıktan sonra rakip siteler ve sektör araştırması yapılarak atılması gereken adımlar belirlenmektedir. Akabinde peyder pey bu adımlar atılarak SEO çalışması tamamlanarak sitenizin Google başta olmak üzere arama motorlarında üst sıralarda çıkmaya başlaması sağlanmaktadır.

İnternet siteleri ulaştıkları kitleyi genişletmek istediklerinde siteleri için en doğru SEO çalışmasını en uygun fiyata yaptırma yoluna gitmelidir. Hitap edilen kitleyi artırmak, siteye daha fazla hit ve ziyaretçi çekmek; gelirlerinin büyük kısmını reklamlar üzerinden sağlayan internet siteleri için hayati önemdedir. Bu nedenle SEO çalışmasının ehil ellere bırakılması internet sitelerinin kaderini doğrudan etkileyecek önemli bir adımdır denilebilir.

Ayrıca Kontrol Et

resen-icra-ne-demektir-resen-icra-idari-icra

Resen İcra Ne Demektir? Resen İcra Hangi Koşullarda Uygulanır?

Resen icra ne demektir sorusuna cevap vermeden önce; ibarenin doğru yazımının “re’sen icra” şeklinde olduğunu …