Son Günlerin Trend Dizisi: Fİ

Son zamanlarda izlenme rekorları kıran internet dizisi Fi, her yaştan izleyiciyi bilgisayarlara bağlamıştır. Peki nedir bu Fi? Konusu nedir? Oyuncular kimlerdir?

Fi Nedir?

Yüzyıllardır özellikle sanat ve mimaride kullanılmış olan altın oran, canlı ve cansız varlıklara uyum açısından en uygun boyutları verdiği düşünülen geometrik ve sayısal bir orandır. Kim tarafından keşfedildiği net bir bilgi olmamakla birlikte, Mısırlılar ve Yunanlılar tarafından bu konuda geniş çaplı araştırmalar yapıldığı bilinmektedir. İtalyan matematikçi Leonardo Fibonacci yaptığı birtakım hesaplamalar sonucunda, doğada sayıların olağanüstü bir şekilde aynı oranı verdiğini belirtmiştir. Bunun sayısal değerinin 1,618 olduğunu söylemiş ve adının ilk iki harfi olan “Fi” ismini vermiştir.

Fi Dizisi

2014 yılında Azra Kohen’in yazmış olduğu Fi kitabının diziye uyarlanmış halidir. Yazar daha sonra “Çi” ve “Pi” isimli kitaplar da yazarak bu kitapları bir seri haline getirmiştir.

Bir internet platformu olan PuhuTv’den yayınlanmakta olan dizi, Ay yapım yapımcılığında ve Mert Baykal’ın yönetmenliğinde çekilmektedir.

Senaryosu kadar oyuncu kadrosuyla da beğenileri topladığını belirtmek gerekir. Başrolleri Ozan Güven, Serenay Sarıkaya, Berrak Tüzünataç, Mehmet Günsür ve Büşra Develi gibi oyuncular paylaşıyor.

Konusu

Dizinin en çarpıcı karakterlerinden biri olan Can Manay psikologdur. Özel terapilerinin yanı sıra bir televizyon kanalında da ilgi çekici konuklarla terapi gerçekleştirdiği bir program yapmaktadır.

Dansa aşık, hırslı ve başarılı bir bir balerin olan Duru’yu görür görmez ona aşık olur ve onu elde edebilmek için büyük bir çaba sarf eder. Ancak Duru yalnız değildir, uzun zamandır aynı zamanda hocası olan Deniz’le birliktedir. Bu durum Can Manay’ın işini oldukça zorlaştırmaktadır.

Can Manay Duru’yu elde edebilmek için uğraşırken, bir de gazeteci bir kadınla uğraşmak durumunda kalır. Can Manay’ın geçmişindeki sırları ortaya çıkarmak için varını yoğunu ortaya koyan Özge isimli gazeteci kadın güçlü ve öz güven sahibi karakteriyle dikkat çekmektedir. Son bölümlere doğru daha sık görmeye başladığımız Bilge ise Can Manay’ın öğrencisidir.

Can Manay tarafından işe alınmasıyla hayatı değişen Bilge, başlangıçta çekingen bir karaktere sahip olsa da giderek daha baskın bir karakter olmaya başlamıştır.

Hırsın ön planda olduğu dizide cesur sahneler de oldukça dikkat çekiyor. Yaklaşık olarak 60 dakika süren dizi genellikle iki haftada bir kez, cuma günleri yayınlanıyor.

Son günlerde 12. bölümü yayınlanarak sezon finali yapıldı. Yeni sezonun ne zaman yayınlanacağı ise merak konusu.

Ayrıca Kontrol Et

Nedir bu zehirlenme?

Vücudumuza toksik(zehirli) herhangi bir yabancı nesnenin ulaşması neticesinde yaşamsal faaliyetlerimizin normal fonksiyonların dışında reaksiyon göstermesidir.