Yetenek sınavlarına hazırlanan öğrencilere yönelik, yetenek sınavlarını uygulayan üniversitelerin sınavlara yönetmelik kuralları.

Yetenek Sınavlarına Hangi Şartlarda ve Nasıl Başvurulur?

Öncelikle Yetenek sınavlarının açıklamasını yapmakta fayda var. Özel sınavlarının uygulaması; Güzel Sanatlar Fakültesinde ve Eğitim fakültelerinin görsel sanat öğretmenliğine yönelik sınavlar üniversitelerin senato üyelerinin Fakülte dekanlarının ve bölüm öğretmenlerinin önerileri doğrultusunda alınan kararla belirlenir.

Yani üniversitelerin, yetenek sınavları birbirlerinden farklı olur.

Yetenek sınavlarına girecek öğrencilerin Temel Yeterlilik Testi (TYT) sınavına girmeleri mutlaka beklenir.

TYT sınavında alınacak puanlar ile ilgili bölümlerde okutulacak öğrencilerin sınava giriş için yeterlilik puanları, yukarda belirttiğimiz üzere senato kararına göre belirlenir.

Bu, hem üniversite hem de bölümlere göre değişkenlik gösterir. Örneğin; devlet üniversitelerinden A üniversitesi TYT sınavında resim bölümünde okuyacak öğrencinin puanını taban sayılabilecekken B üniversitesi “en az ….. puan alması şartı” ile başvurusunda bulunabilir.

Başvuru koşulları mutlaka TYT sınavından sonra yaz döneminde kendi üniversitelerin kendi takvimine göre planlarlar.

Özel yetenek sınavlarında; öğrencilerin görme, algılama ve yansıtma yetenekleri iki boyutlu yüzey üzerinde çeşitli materyaller kullanılarak yapılması istenilir.

Yetenek sınavlarında, bazı üniversiteler aşamalı sınav uygulama tercihlerinde bulunurken diğer üniversiteler direk bölüm sınavlarıyla öğrenci seçme tercihlerinde bulunabilir.

hakkında Resim Hocam

1984 yılında başlayan resim serüvenini 1994-1998 yılları arasında Akademik eğitimini Grafik Tasarım alanında tamamladı. Özel sektörlerde çalışmalar yapmasının ardından 2001 yılından bu yana MEB'de kadrolu öğretmenlik yapmakta. Her ne kadar Grafik Tasarım öğretmenliği yapsa da Resim Sanatına olan aşkı hiç bitmedi.

Ayrıca Kontrol Et

Hacettepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Özel Yetenek Sınavı

Hacettepe Üniversitesi GÜzel Sanatlar Fakültesi yetenek sınavları

Bir cevap yazın

%d blogcu bunu beğendi: