Yurtdışına Para Çıkarma Limiti ve Yurtdışından Para Getirme Limiti

yurtdisina-para-cikarma-yurtdisindan-para-getirme

Yurtdışına sıklıkla gidip gelenler için hususiyet gösterilmesi gereken alanlar arasında nakit para taşıma da var. Zira gerek yurtdışına çıkarken ve gerekse de yurda gelirken kişilerin üzerinde nakit bulundurmaları belirli şartlara ve kıstaslara tabiidir. Yurtdışına Para Çıkarma Limiti ve yurtdışından para getirme limiti ile şartları nelerdir inceleyelim.

Yurtdışına Para Çıkarma Limiti ve Şartları

Yurtdışına nakit olarak para götürmek için iki farklı sınır vardır. Bu şartlardan birine uymak gerekir. Yurtdışına çıkacak kişi üzerinde ya maksimum 25 bin Türk Lirası bulundurabilir ya da en fazla 10 bin Euro ve eş değerinde döviz bulundurabilir.Bu nedenle yurtdışına daha fazla nakit para ile çıkmak isteyenler 10 bin Euro limitini göz önünde bulundurarak nakitlerini Euro olarak üzerlerinde bulundurabilirler.

10 bin Euro’dan fazla tutarda nakdi veya 25 bin Türk Lirası’ndan fazla nakdi yurtdışına beraberinde götürmek isteyen kişi bu paranın ne amaçla yurtdışına götürüldüğünü havalimanında ya da gümrükte beyan etmek ve ispatlamak gerekmektedir.

Yurtdışına Fazla Para İle Gitme Cezası Nedir?

Yurtdışına çıkarken kişinin üzerinde 10 bin Euro ya da 25 bin Türk Lirası’ndan fazla meblağ bulunuyor ise ve bu tutarı gümrükte beyan etmediği halde yetkililerce yakalanırsa yasal işlemlere maruz kalacaklardır. Böyle bir durumda kişinin üzerinde bulunan para cinsine göre 25 bin TL’yi ya da 10 bin Euro’yu aşan kısım yetkililerce emanete alınmaktadır.

Bunun yanı sıra yine; böyle bir durumda kişinin üzerinde bulunan para cinsine göre 25 bin TL’yi ya da 10 bin Euro’yu aşan kısmın yüzde 10’u kadar meblağ kişiye idari para cezası olarak uygulanmaktadır. Ek olarak kişi hakkında MASAK’a (Mali Suçlar Araştırma Kurumu) bilgi verilmektedir. Kişi hakkında tutanak tutulmakta ve yasal süreç savcıya intikal ettirilmektedir. İlgili savcıdan gelen karar doğrultusunda yasal süreç sürdürülmektedir.

Yurtdışından Para Getirme Limiti ve Şartları

Yurtdışından Türkiye’ye nakit olarak para getirme limiti bulunmamaktadır. Dileyen istediği miktarda TL ya da döviz ile ülkeye giriş yapabilir. Lakin bahse konu nakdin; yurtdışından kredi edinilerek, armağan ya da hediye olarak, borç olarak, gelin ya da damat takısı olarak kişide bulunması yasaktır. Bu meblağların ancak bankacılık sistemi ile yurda girişine izin verilmektedir.

Ayrıca Kontrol Et

likidite-tuzagi-nedir

Likidite Tuzağı Nedir?

Günümüzde ekonomide kullandığımız pek çok terim ve görüş; geçmişte ünlü ekonomi adamları ve profesörleri tarafından …