Baskı Sanatları Nedir, İş Alanları Nedir?

Baskı sanatları kelime ve resimlerin mekanik olarak mürekkep kullanarak çoğaltılmasıdır Baskı genellikle az miktarda kopya yerine çok miktarda çoğaltma şeklidir diyebiliriz.

ozgun_baski_nedir_serigrafi

Bir yerde de matbaa mantığı geçerlidir. 

Baskı tekniğinin ilk doğuşunun Çin ve Kore olduğu sanılmaktaydı lakin baskının 1450 civarında Almanya’da, Mainz’da Johann Gutenberg ile başladığı kabul ediliyor ve tabi o günden bu güne oldukça büyük gelişimler söz konusu oldu.

Baskı Sanatı Ne İşe Yarar?

Baskı sanatı ne işe yarar sorusunu pek çok kez duyuyoruz. Bu yüzden size fikir vermesi açısından bir detay üretmek istedik. Çeşitli baskı firmalarında, reklamcılık firmalarında iş imkanı bulunan bu alan, oldukça geniş bir sektöre sahiptir.

Baskı Sanatı Bölümünün Amacı  

Baskı sanatları bölümünün genel olarak amacı çoğaltma yoluyla uygulanan her türlü baskı tekniklerini çağın teknolojik gelişimi doğrultusundaki sanat anlayışı ile bütünleştirebilecek elemanları yetiştirmektir diyebiliriz.

Bu Alanda Okutulan Dersler

Öğretimin ilk yılında temel sanat eğitimi dersi, bölümün özelliği doğrultusunda ağırlıklı olarak verilir.

Daha sonraki yıllarda, yine alanın özelliğine göre, sanat becerisini ve sanat kültürünü geliştirici dersler okutulur.

Süre olarak uygulamalı dersler kuramsal derslere oranla daha fazladır.

Bu sayede gelişim üzerine ciddi artılar konur.

Gereken Nitelikler

Baskı sanatları bölümüne ön kayıt sistemiyle öğrenci alınmaktadır.

Bu alanda çalışmak isteyenlerin resim ve sanat tarihi alanlarına ilgi duymaları, genel akademik yetenek yanında araştırma ve gözlem gücüne sahip, yetenekli ve yaratıcı bir kişi olmaları beklenmektedir.

hakkında Resim Hocam

1984 yılında başlayan resim serüvenini 1994-1998 yılları arasında Akademik eğitimini Grafik Tasarım alanında tamamladı. Özel sektörlerde çalışmalar yapmasının ardından 2001 yılından bu yana MEB'de kadrolu öğretmenlik yapmakta. Her ne kadar Grafik Tasarım öğretmenliği yapsa da Resim Sanatına olan aşkı hiç bitmedi.

Ayrıca Kontrol Et

Yeditepe Üniversitesi Sürekli Eğitim Merkezi Güzel Sanatlara Hazırlık Kursları

  GÜZEL SANATLAR FAKÜLTESİ YETENEK SINAVLARI ÖN HAZIRLIK PROGRAMI Programda üniversitelerin güzel sanatlar fakültelerinin bölümlerinde …

Bir cevap yazın