Guaj Boya Nedir ?

Guaj, su bazlı opak (şeffaf olmayan, kapatıcı) bir boya cinsidir.

Bunun yanında, tempera, poster colour gibi adlarla anılan boyalar, guaj boya kategorisinde yer alır. Su bazlı yani su ile karışabilen, mat, çabuk kuruyan ve kapatıcı özelliklere sahiptir.

Bir çeşit sulu boya olarak tanımlayabileceğimiz guaj boya, aynen sulu boyada olduğu gibi su ile inceltildikten sonra kullanılır. Örtücü bir boyadır.

Guaj boya afiş, amblem, logo, animasyon, karikatür, kitap-dergi resimlerinde ve dekoratif amaçlı birçok alanda kullanılmaktadır. Kapatıcı ve homojen yüzey oluşturma niteliklerinden dolayı grafik tasarım çalışmalarında en çok tercih edilen boya türüdür.

İçine beyaz boya katarak zengin ara renk tonları elde edilir. Kapatıcı özelliği, boyanın kıvamı ile ilgilidir.

Homojen renkli bir yüzey oluşturmak için içine katılan su miktarı az olursa yüzeyde fırça izleri ve kabarık boya tabakalarından oluşan bir görünüm oluşur. Bu sebeple, boyaya katılan su miktarını iyi ayarlamak ve bir karıştırıcı ile boyayı iyice karıştırmak gerekir.

Birinci kat boya sürüldükten sonra boyanın kuruması beklenmelidir. Daha sonra ikinci kat uygulanacak boya ilk uygulamada fırçanın kullanımına dik açı oluşturacak şekilde olmalıdır. (İlk kat boya yatay fırça hareketleriyle uygulandı ise ikinci kat dikey fırça hareketleriyle olmalıdır.)

İstenilen rengi elde etmek için boyayı karıştırdıktan sonra kullanacağınız yüzeyin renginde başka bir kâğıt veya tahta üzerine fırçayla rengi sürmek ve kurumasını beklemek gerekir. Çünkü guaj boya ıslakken ve kuruduktan sonra farklı tonlara sahiptir. Bu yüzden boyayı kullanmadan önce denemeler yapmak gerekir.

Guaj boyanın bir diğer özelliği de boya kuruduktan sonra su ile temasından sonrada çözülebilmesidir. Yapılacak çalışmaya uygun boya kıvamını ayarlamak gereklidir. Eğer serbest fırça hareketleriyle yağlı boya etkisi verecek şekilde çalışmak istenirse su miktarının daha az olması gereklidir.

Kullanılan iki rengin birbirine geçişli olmasını istiyorsak çalışırken hızlı olmak gerekir; çünkü içindeki su miktarı az olduğu zaman kuruma süresi daha hızlı olacaktır.

hakkında Resim Hocam

1984 yılında başlayan resim serüvenini 1994-1998 yılları arasında Akademik eğitimini Grafik Tasarım alanında tamamladı. Özel sektörlerde çalışmalar yapmasının ardından 2001 yılından bu yana MEB'de kadrolu öğretmenlik yapmakta. Her ne kadar Grafik Tasarım öğretmenliği yapsa da Resim Sanatına olan aşkı hiç bitmedi.

Ayrıca Kontrol Et

boya türleri

BOYAMA TÜRLERİ NELERDİR? BOYA TÜRLERİ NELERDİR?

boya türleri ve boyama teknikleri ile boya çeşitliliği hakkında çeşitli deneysel çalışmalarla elde edeceğiniz tecrübeler …

Bir cevap yazın

%d blogcu bunu beğendi: