Nesnelerde Işık ve Gölge & Nesnelere Işık Efekti Verme Ders 3

Nesnelerde  ışık ve gölge efektleri nasıl elde edilir ve bu aşamada ışık ve gölgeyi nasıl ayırt edebiliriz.

ışık ve gölge

Nesneler üzerinde ışığın ve gölgenin etkisini en iyi şekilde kavrayabilmeniz için arkadaşlar size tavsiyem şudur; evde aksam hava karadıktan hemen sonra bir el feneri olabilir yada cep telefonunuzun feneri de olabilir sizden istediğim karanlık bir ortamda çizimini yapabileceğiniz bir objeye sağdan soldan yukarıdan nasıl incelemek isterseniz o açıdan objeye ışık vererek gölge ve ışığın obje ve çevresi üzerinde ki etkilerini inceleyebilirsiniz.

Bu şekilde bir inceleme yaptığınızda gün ışığında da ışığın geliş açısını baz alarak ışık ve gölge ile çizimlerinizde form verebilir onları daha etkili hale getirebilirsiniz.

Her zaman ışığın geldiği kısım en aydınlık olan kısımdır bu bölümde çizimlere devam ederken kalemimizin kağıda daha hafif basması gerekir aynı zamanda kalemlerimizde de daha açık ton HB serilerini kullanmanızda fayda vardır .

Eğer ki ışığın ulaşmadığı alanların çizimini yapıyor iseniz bu bölgelerde kalemlerimizle  daha baskılı bir şekilde çizim yapmamız daha iyi sonuçlar almamıza yarar ve aynı zaman da B serisi kalemler daha etkilidir 3B 4B 5B 6B 7B 8B gibi bu numaralı kalemler çok daha koyu alanlarda hızlı ve etkili sonuçlar almamızı sağlar.

Sonuç olarak arkadaşlar özetlersek ışık alan yerler açık ışık almayan kısımlar daha koyu şekilde çizilir ama asla koyu çizmek demek detayları yok etmek demek değildir bunlara dikkat ediniz hatlar yine her zaman ki gibi belirgin olacak ama koyu olacak koyu olmasından kastımız kesinlikle o bölgeyi kalemle boyamak değildir bunlara dikkat ederseniz bu konuda hiçbir sıkıntı yaşamazsınız.

hakkında Resim Hocam

1984 yılında başlayan resim serüvenini 1994-1998 yılları arasında Akademik eğitimini Grafik Tasarım alanında tamamladı. Özel sektörlerde çalışmalar yapmasının ardından 2001 yılından bu yana MEB'de kadrolu öğretmenlik yapmakta. Her ne kadar Grafik Tasarım öğretmenliği yapsa da Resim Sanatına olan aşkı hiç bitmedi.

Ayrıca Kontrol Et

Nesne Çizimi ve Oran-Orantı

nesne çizimi ve oran-orantı hakkında megep kitabında yer alan konu işlenmiştir.

Bir cevap yazın

%d blogcu bunu beğendi: