Özel Yetenek Sınavları Nasıl Yapılır?

özel yetenek sınavları

O Merhabalar saygıdeğer okurlarım, bugün yetenek sınavları hakkında biraz konuşalım.

Yetenek Sınavı Sonrası Sınav Evraklarının Elementasyonu

Özel yetenek sınavlarının genel amacı tabi ben bizim alanımızla alakalı konuşurum öncelikle resim öğretmenliği resim bölümü heykel grafik Seramik ve güzel sanatlar lisesi resim ve heykel gibi bölümlerine öğrenci alımı yapılırken mevcut sınav sisteminin yanında uygulanan tamamen yetenek ölçmeye dayalı sınavlardır.

Yetenek sınavları üniversite hazırlık bazında bakarsak genellikle üniversite giriş sınavlarından sonra yapılan sınavlardır. Normal üniversite giriş sınavlarında belli bir baraj puanını geçtikten sonra bu bölümlerin yani özel yetenek sınavı ile öğrenci alımı yapacak fakültelerin düzenlendiği sınavlardır.

Genel olarak Ağustos’un sonunda başlar Eylül ayında devam eder sınav takvimi bu şekildedir sınavlar iki ya da üç aşamadan oluşur bunu belirleyen sınavı düzenleyen fakültenin kararıdır 2 aşama olduğunda bir resim öğretmenliği sınavından bahsedeyim.

Birinci aşama “Desen” çizimidir bir model gelir oturur size belirli bir süre verilir örneğin bir saat ya da iki saat, daha sonra ikinci aşama sınava girilir, burada da genelde imgesel tasarım diye tabir ettiğimiz ikinci bölüm sınavıdır bu aşamada sizin hayal gücünüzü ve düşündüğünüzü kâğıda nasıl yansıttığınızı ölçmeye çalışırlar. Eğer sınav bu iki aşamadan oluşacaksa üniversite sınavında aldığınız puan artı bu aşamalarda aldığınız puanlar toplanır ve değerlendirilir. Daha sonra belli bir sıralama halinde kazanan öğrenciler belirlenir.

Üç aşamadan oluşan sınavlar yapan bölümlerse dediğim gibi desen, imgesel tasarım ve ek olarak kısa bir test yapabilirler ya da bir konu hakkında küçük bir kompozisyon yazmanızı isteyebilirler veya bölüm hocalarının yapacağı mülakat sınavına girebilirsiniz.

Sınavlar genel anlamda bu şekildedir arkadaşlar bunu sadece resim öğretmenliği sınavı olarak değil diğer Güzel Sanatlar fakültelerinin bölümlerinin öğrenci alımında da yüzde 90 uygulanan sınavlar yani özel yetenek sınavları bu şekildedir.

Ayrıca Kontrol Et

Güzel Sanatlara Hazırlık

MİMAR SİNAN ÜNİVERSİTESİ GÜZEL SANATLAR ÜNİVERSİTESİ YETENEK SINAV TAKVİMİ

2023-2024 Eğitim-Öğretim Yılı Güzel Sanatlar Fakültesi Yetenek Baraj Sınavı

6 Yorumlar

  1. Elinize sağlık güzel bir çalışma. Gençlerin sanat üzerine bişeyler kazanmasını sağlamak bir sanat dalına yönlendirmek insanı mutlu eder. Belki bu yazıyı okuyan biri bir Picasso olacak yada onun yolunda önemli adımlar atacak. Yazılarınızın devamını bekliyorum. Kolay gelsin.

  2. Çok teşekkürler sayın okurum sizlerin resim eğitimi konusunda almanız gereken tüm eğitimleri elimden geldiğince sizler için aktarmaya çalışacağım sağlıcakla kalın bizi diğer sosyal medya hesaplarımızdan da takip etmeyi unutmayınız 🙂

  3. Merhaba hocam bende sitenizi yeni kesfettim kiziltepede boyle bir calisma imkani bulunmuyor siteniz cok faydali umarim daha cok bilgileri bizlere aktarirsiniz tsk…

  4. Merhabalar değerli okurum yorumlarınız için teşekkürler elimizden geldiğince sizlere bu konuda destek olacağım hiç şüpheniz olmasın bizi takip edin sağlıcakla kalınız.

  5. Size nasıl ulaşabiliriz

  6. Merhabalar esma hanım sağlık nedenlerinden dolayı geç de olsa dönüş yapayım iletişim için resimhocamm@gmail.com dan yada https://www.youtube.com/channel/UCwhMUMlPVY4Cvx_tZblDqsg youtube adresimden de ulaşabilirisiniz mail’inizi bekliyor olacağım