Dergi Tasarımı

Günümüzde hem görsel hem de işitsel iletişim araçları açısından teknoloji ne kadar ilerlese de eğlenme, öğrenme, haber alma, vb. ihtiyaçların giderilmesi açısından basılı materyallerin bireyler açısından vazgeçilmez bir yeri vardır.

Kişiler açısından bu materyaller arasında özellikle dergilerin yeri ve önemi küçümsenemez orandadır.

Özellikle ilgi duydukları alana yönelik dergileri takip etmek yaygın bir alışkanlık haline gelmiştir.

Dergi hazırlamak sanıldığı kadar basit bir çalışma değildir. Dergi sayfaları yazı ve resimlerin sayfa üzerine rasgele yerleştirilmesi ile oluşturulmamalıdır.

İnsan beğenisine sunulan bir çalışma olduğu hiçbir zaman unutulmamalıdır.

 Bireyler içerik kadar görselliğe de önem vermektedir.

Dergi okurları, dergi sayfaların yazıların punto değerinden resmin küçük ve büyüklüğüne, sayfadaki konumuna, aradığını kolaylıkla bulabilmesine, imla hatalarından arındırılmış olmasına kadar pek çok şeye dikkat eder.

Bu nedenle sayfamızı hazırlarken mümkün olduğu kadar hatalardan arındırmalı ve görsel açıdan memnuniyet yaratacak çalışmalarla okurlarımızın karşısına çıkmalıyız.

Dergi, düzenli aralıklarla yayımlanan, belirli bir ya da birkaç ilgi alanına ilişkin haber, makale, deneme, inceleme, araştırma ve eleştiri gibi yazıları, çeşitli edebi ürünleri ya da belirli konulara yönelik derlemeleri içeren ve genellikle resimli olan basılı yayındır.

Günümüzde dergiler toplumun her kesimine seslenecek türde biçimlenmiş yayınlar olarak karşımıza çıkmaktadır. Dergiler, değişik sayfa düzenleri ile yayına hazırlanmaktadır.

hakkında Resim Hocam

1984 yılında başlayan resim serüvenini 1994-1998 yılları arasında Akademik eğitimini Grafik Tasarım alanında tamamladı. Özel sektörlerde çalışmalar yapmasının ardından 2001 yılından bu yana MEB'de kadrolu öğretmenlik yapmakta. Her ne kadar Grafik Tasarım öğretmenliği yapsa da Resim Sanatına olan aşkı hiç bitmedi.

Ayrıca Kontrol Et

Renk Çemberi veya Renk Skalası nedir?

Tasarımcıların ve sanatçıların mükemmel renk kombinasyonunu nasıl bulduğunu hiç merak ettiniz mi?

Bir cevap yazın