Barok,Barok Nedir, barroco, Rönesans dönemi, Versailles Sarayı
Barok,Barok Nedir, barroco, Rönesans dönemi, Versailles Sarayı

Barok Nedir? Ne İşe Yarar?

Barok Nedir? Ne İşe Yarar?

Barok, Avrupa’da çok sık kullanılan bir terimdir. Özellikle İtalya’da bir çok kez bir çok yerde kullanılmaktadır.

Zira zaten Barok kelimesi İtalyanca’da bulunan barroco adlı sözcükten türemiştir. Bir çok anlamı bulunmaktadır ve tek başına bir cümle içerisinde bir çok şeyi anlatabilir.

Bilinen 2 adet tanımı bulunmaktadır. Bunların hepsini aşağıda yer alan yazının içerisinde yazacağız.

Eğer merak ediyorsanız aşağıdaki yazıyı pür dikkat okumanızı öneriyoruz.

İşte sizlere; ‘’Barok nedir? Ne işe yarar? Nerde kullanılır?’’ Adlı başlığımız…

Barok,Barok Nedir, barroco, Rönesans dönemi, Versailles Sarayı
Barok,Barok Nedir, barroco, Rönesans dönemi, Versailles Sarayı

Barok kelimesi bazı eserlerin tanımında kullanılmaktadır.

Özellikle Rönesans dönemi ile Klasikçilik dönemleri arasında yaşanan, çizilen, oluşturulan tüm eserlere barok tarzı verilirdi.

Yani barok’un başlangıcı ne zaman, bitişi ne zaman bilinmiyor. Günümüzde halen bir çok yerde kullanılmaktadır ve dediğimiz gibi bir çok eserin tarzını barok ile adlandırabiliriz.

Ama tahmin yürütmek gerekirse; ‘’14. Yüzyıllarda veya 18. Yüzyıllarda oluşan bir şey diyebiliriz.’’ Sadece resimde değil. Aynı zamanda mimarlıkta, müzikte, resim ve heykel yapımında yine aynı şekilde barok tarzı bulunmaktadır.

Özellikle müzik için veya edebiyat için barokun önemi fazla diyebiliriz.

Hatta bir zamanlar çok fazla kullanılmaya başlandığından bir dönem adı bile yapılmak istenmiştir. 1699’da yılında İtalya’da bir kilisenin bu tarzı oluşturduğu daha sonra da bütün Avrupa’ya yaydığı bilinmektedir.

Eğer Barok için bir örnek vermek gerekirse sizlere; ‘’Louis Le Vau’’ adlı yazarın Versailles Sarayı adlı çalışmasını örnek olarak gösterebiliriz.

Barok çalışma tarzını ve Barok’u en iyi şekilde anlatan çalışma budur. Resimde diğer örnekler; ‘’Caravaggio, Rembrandt, Rubens’’ örnek olabilir.

Eğer heykelde örnek isterseniz; ‘’Gianlorenzo Bernini.’’ Eğer müzikte örnek isterseniz; ‘’Johann Sebastian Bach, Antonia Vivaldi, Domenico Scarlatti, Georg Friedrich Handel, Georg Philipp Telemann’’.

Saydığımız bütün her şey Barok çalışma sanatını en iyi şekilde icra eden, en iyi şekilde yansıtan çalışmalardır.

Saydığımız şeyler bir sanat değil Barok tarzını icra eden kişilerdir. Yani sanatçılardır.

Bazı müzisyenler halen barok tarzını kullanarak yeni eserler vermektedir. Fakat bunların sayısı epey bir az olduğu için günümüzde çok fazla örneğine rastlayamazsınız.

Şu anda günümüzde bu barok tarzını halen çalışmaya devam eden kişi Yngwie J. Malmsteen adlı kişidir.

hakkında Resim Hocam

1984 yılında başlayan resim serüvenini 1994-1998 yılları arasında Akademik eğitimini Grafik Tasarım alanında tamamladı. Özel sektörlerde çalışmalar yapmasının ardından 2001 yılından bu yana MEB'de kadrolu öğretmenlik yapmakta. Her ne kadar Grafik Tasarım öğretmenliği yapsa da Resim Sanatına olan aşkı hiç bitmedi.

Ayrıca Kontrol Et

ebru sanatı örnekleri

Ebru Sanatı nedir? Nasıl yapılır?

Ebru sanatı; Geven adlı bir bitkinin liflerinden elde edilen bir tür akışkan yapıştırıcı özelliğini barındıran sıvının sulandırılalarak yoğun bir su üzerinde, terementin ile sulandırılmış yağlıboyanın damlatılarak yapılan yüzey düzenlemeyi bir kağıt üzerine aktarılmısı sanatına diyoruz.

Bir cevap yazın

%d blogcu bunu beğendi: