Son Yazılar
ozel-yetenek-sinavlari
ozel-yetenek-sinavlari

Özel Yetenek Sınavları Nasıl Yapılır.

ozel-yetenek-sinavlari
ozel-yetenek-sinavlari

Merhabalar arkadaşlar,

Bugün sizlere  özel yetenek sınavları ile alakalı sınavlarda hangi tür sorular soruluyor nelerle karşılaşıyorsunuz biraz bunlardan bahsedeceğim.

Özel yetenek sınavlarında güzel sanatlar fakülteleri buna keza Güzel Sanatlar Liseleri  yani kişinin yeteneği ile alakalı sınavlar düzenleyerek öğrenci alımı gerçekleştiren kurumlar özel yetenek sınavlarında kişinin  yaratıcılık düzeyini bilişsel zeka düzeyini aynı zamanda dünya görüşünü test ederek alımlar yapmakta.

Örnek verecek olursak:

Mimar Sinan Üniversitesi’nin önceki yıllardaki yetenek sınavı 2 aşamadan oldu birinci aşamada yani desen sınavında bir modele  ve objeye bakarak gördüklerinizin resmedilmesi istendi.İkinci aşamada ise arkadaşlar yani imgesel tasarım da diyebiliriz bu bölüme  sandalye üzerinde duran bir insan yada sehpa üzerinde duran bir balık çizilmesi istendi.  2011 yılında ise 50×70 ölçülerde bir kağıda 3 saat süre verilerek bir kompozisyon oluşturulması istendi konu ise ”Parkta bir bankta oturan şapkalı bir ihtiyar geride bir genç ve arkada çiçekleri hortumla sulayan bir bahçıvan” konu buydu demek oluyor ki her üniversitenin farklı farklı yöntemleri var ama ana unsur size verilen bir konuyu resmedebilmek.

Burada size önerim bu tarz konular verildiğinde düşüncelere kapılmaktan daha çok   çizeceğiniz figürlerde  oran orantı bakımından sağlam olması lazım ayrıca çizimi yaptığınız yüzey  yani resim kağıdı kompozisyon açısından sağlam olmalı anlatmak istediğiniz konu sayfaya tam olarak oturmalı ayrıca perspektif ve diğer çizim kurallarına da dikkat ederek çizimlerinizi yapın dikkat etmeniz gereken farklı bir konu ise  çizimleriniz de mutlaka bir açıdan ışık alın  yani gölgelendirme ve açık-koyu değerleri girerken güneşin yönünü tek yön olarak belirleyin .

Yetenek sınavlarında her üniversite farklı farklı aşamalar yapar örnek veriyorum birinci aşama dersen sınavıdır ikinci aşama imgesel sınavıdır genelde iki akşam olur ama üç aşama olursa bu tamamen üniversitenin vereceği bir karar örnek veriyorum 20 soruluk bir testte olabilir testin içeriğinde neler sorabilirler derseniz abartı şeyler yoktur emin olun.

Yani bir tarih coğrafya sormazlar örneğin ana renkler ara renkler gibi ünlü ressamlar ile alakalı olabilir ya da güncel konularla alakalı ya da bunların tamamını vazgeçip kısa bir kompozisyon yazmanız isteyebilirler.

Bu sınavların aşamalarında  bazı üniversiteler eleme usulüyle gider örnek veriyorum desen sınavı yapılır bu sınavdan sonra mesela 100 üzerinden 60’ın altında alanları elerler bu adaylar diğer aşamalara giremeden kaybederler.

Daha sonra  imgesel tasarım aşamasına geçilir bu bölümden de aldığınız puanla üniversitesi sınav puanı artı  desen ve imgesel den alduğınız puanlar da toplanarak belirli bir başarı sırası oluşturulur sınav bu şekilde tamamlanmış olur örnek veriyorum o yılki x üniversitenin 70 kişilik kontenjanına öğrenci alımı yapılıyorsa ilk 70 kişi asıl olarak geçer belirli bir miktarda yedek sıralaması olur süreç bu şekilde işler aklımıza takılan konular da mutlaka bana yazmayı unutmayın.

Sağlıcakla Kalın …

hakkında Resim Hocam

1984 yılında başlayan resim serüvenini 1994-1998 yılları arasında Akademik eğitimini Grafik Tasarım alanında tamamladı. Özel sektörlerde çalışmalar yapmasının ardından 2001 yılından bu yana MEB'de kadrolu öğretmenlik yapmakta. Her ne kadar Grafik Tasarım öğretmenliği yapsa da Resim Sanatına olan aşkı hiç bitmedi.

Ayrıca Kontrol Et

Hacettepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Özel Yetenek Sınavı

Hacettepe Üniversitesi GÜzel Sanatlar Fakültesi yetenek sınavları

4 Yorumlar

 1. Merabalar hocam ben bu sene erzurum da yeteneğe girecemde hocam imgesel tek aşamalı ne sorarlar nasıl çizim yapabilirim cizim yapıyorum ama iyi değilim diye düşünüyorum bu konuda bana yardımcı nasıl olursunuz ne yapmalıyım kazanmak icin

  • Merhabalar hocam imgeselde bol çizim şart bu videoları uzun uzun incele ve yorum begeni atmayı unutma video altından sorular sorabilirisin
   https://www.youtube.com/playlist?list=PLysFgxbT1p-sBPJED0mOr2VoPVHmcm1eu
   ne sorarlar dersen bunu bilmek zaten imkansız ama genelde aynı tarz sorular cıkar mesela
   Klasikleşmiş Konular…

   – Ayakkabı boyayan çocuk ve müşteri
   – Alışveriş yapan en az 2 kadın figürlü kompozisyon
   – El arabasından malzeme indiren en az 2 figürlü kompozisyon
   – Pazar yeri
   – Aynada saçlarını tarayan kadın
   – Kukla yapan tamirci
   – Berber dükkanı-Kuaför ( Kadın)
   – Yol işçileri
   – Elma dağı güzellik yarışması
   – Boya Badana yapan işçiler
   – Merdivende yük taşıyan 2 figür
   – Bozacı
   – Şıracı
   – Mesir macunu satan kişi ve müşteri
   – Bayramlaşma
   – Ayakkabı bağcığını bağlayan çocuk
   – Simit arabasını iten simitçi ve çocuk
   – Müzedeki köylüler
   – Mutfakta iş yapan anne ve çocuğu
   – Modelin resmini yapan ressam
   – Tren istasyonu
   – Ampul söken el
   – piknik+ aile
   – Çocuk bahçesi
   – Deprem
   gibi

 2. Merabalar hocam ben yetenek sınavına hazırlanıyor um çizimin pek iyi değil nasıl iyi bir çizim yeteneğine kavusabilirim gecen sene erzurum da girdim hocam çizdiğimiz resmi değerlendirmeye almamışlardır bide hocam perspektif oran tonlama istemişler onu yapamamisim hocam bana ne olur yardımcı olun meyi nasıl yapmisim bilmiyorum ama resim okumak istiyorum hayallerim gerçekleşmesi için neler yapmaliyim bana ulaşın olur misiniz hocam

Bir cevap yazın

%d blogcu bunu beğendi: