Ara Güler ve Jürgen Jürges’e Onur Ödülü

22. Türkiye Almanya Film Festivalinde ünlü fotoğrafçı Ara Güler ve görüntü yönetmeni Jürgen Jürges’e onur ödülü verilecek.

Usta fotoğrafçı Ara Güler’e Türkiye’nin sanat anlayışının küreselleşmesi için öncü olmasından dolayı teşekkürlerini ileten komite, görsel estetiğin kültürle buluşmasından dolayı ünlü sanatçının önemli bir rolü olduğunu belirtti.

Türk sinemasına Made in Germany değeri katan Jürgen Jürges ile ise usta yönetmenler aracılığıyla sinemaya kattığı en yüksek görsel kalite dolayısıyla tebrik eden komite, iki usta sanatçının hem Türkiye, hem de Almanya sinemasına değer kattığını belirttiler.

Ara Güler Kimdir?

1928 yılında İstanbul’da doğan Ara Güler, küçük yaşlardan itibaren sinemaya ilgi duymaya başladı. Muhsin Ertuğrul’un yanında tiyatro ve oyunculuk eğitimi aldı.

1950 yılında Yeni İstanbul gazetesinde foto muhabir olarak çalışmaya başladı. Daha sonra Time Life ve Stern dergileri için Ortadoğu muhabiri oldu. Magnum Photos üyesi oldu ve Picasso, Hitchcock, Maria Callas, Gandhi ve Salvador Dali’nin fotoğraflarını çekti. Hala çalışan sanatçı, İstanbul fotoğrafları çekmeyi çok seviyor ve birçok uluslararası ödüle sahip.

Jürgen Jürges Kimdir?

1940 yılında Hannover’da doğan Jürgen Jürges, Berlin’de fotoğraf eğitimi aldı ve ulusal ve uluslararası birçok ödül kazandı. Son olarak 2016 yılında üstün başarı ödülü olan 16. Marburg Kamera Ödülü kazandı ve usta sanatçı birçok Türk filmi için de görüntü yönetmenliği yaptı.

Ayrıca Kontrol Et

Kamikazenin Gerçek Tarihi

Kamikaze terimini hemen hepimiz biliriz. İkinci Dünya Savaşı’nın sonlarına doğru Japon pilotları uçaklarını silah olarak kullanarak intihar saldırılarına başladı. Amerikalıların Japon adalarına yaklaşmasını önlemek isteyen Japon pilotlar çaresizce kamikaze saldırılarına başladı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.