Ana Sayfa / Nedir Nasıl Yapılır ve Tanımlar / Fotoğraf ve Video Bölümü

Fotoğraf ve Video Bölümü

2016-06-05_09-26-17

Fotoğraf ve Video Bölümü

         Fotoğraf ve video bölümü, TS1 puan türü ile öğrenci alan bir bölümdür. 4 yıllıktır ve lisans bölümüdür. Bu bölümü tercih edecek olan öğrencilerin hem YGS sınavına hem de LYS-3 ve LYS-4 sınavlarına girerek TS-1 puan türünde yeterli puanı almaları gerekir. TS puanlı olduğu için, daha çok Türkçe ve Sosyal alanı çıkışlı öğrencilerin eğilim gösterdiği bir bölümdür. Bununla beraber, diğer alanlardan mezun olanların da tercih etmesi mümkündür.

 

Fotoğraf ve Video Mezunları Ne İş Yapar?

         Bu bölümün iş alanları sınırlıdır. Kamu kurumlarında bu bölüm için yeterli istihdam yoktur mesela. Daha çok özel sektör için önemli çözümler oluşturulacağı için, bu bölümün öğrencileri de daha çok özel sektöre yönlenmektedir. Mezunlar genelde kendi işlerini kurup, serbest çalışmalar yapmaktadır. Ya da çeşitli devlet kurumlarında memur olarak atanmaktadır.

Fotoğraf ve Video Bölümü Çalışma Alanları

         Bu bölümün çalışma alanı, kamu sektöründen ziyade daha çok özel sektör olarak çıkar karşımıza. Sanatsal anlamda video ve fotoğraf ile uğraşan bireyler, elde ettiği fotoğrafları kendi web sitelerinde paylaşabilirler. Ya da alternatif çözümler için bir alt yapı oluşturabilirler. Video edit tarzı işlerle uğraştıkları için, kendilerini bu alanda geliştirebilirler. Mezunlar başarılı ise, okulda yüksek lisans yaparak eğitimci olabilir. Akademik sınavlarda başarılı olarak gayet verimli bir çözüm elde edebilirsiniz ve sonrasında okullarda akademi alanında boy gösterebilirsiniz.

Hakkında Resim Hocam

1984 yılında başlayan resim serüvenini 1994-1998 yılları arasında Akademik eğitimini Grafik Tasarım alanında tamamladı. Özel sektörlerde çalışmalar yapmasının ardından 2001 yılından bu yana MEB'de kadrolu öğretmenlik yapmakta. Her ne kadar Grafik Tasarım öğretmenliği yapsa da Resim Sanatına olan aşkı hiç bitmedi.

İlginizi Çekebilir

Portre Nedir? Portrenin Anlamı

Portre, herhangi hissedebildiğini yansıtabilen varlığın tanımasına imkan veren yüz hatlarının resim tekniklerinden herhangi birisini kullanarak …

Bir cevap yazın