Son Yazılar
güzel sanatlar hazırlık
güzel sanatlar fakülteleri ve liseleri

Güzel Sanatlar Özel Yetenek Sınavları Hakkında

güzel sanatlar hazırlık
güzel sanatlar fakülteleri ve liseleri

Merhabalar arkadaşlar eğer ki hedefleriniz güzel sanatlar lise ya da fakültelerinin sanat ya da diğer  bölümlerine girmek ya da resim öğretmeni yada sanatçı  olmak ise; ciddi bir çalışma içerisinde olmanız gerekiyor, kesinlikle bir kurs alıyor olmalısınız.

Çünkü imtihanlar çok aşamalı ve yeteneğinizin yanı sıra teknik bilginizin de olması kesinlikle  gerekir.

Güzel Sanatlar Üniversite imtihanlarına hazırlanmak isteyen düz lise  Anadolu ya da meslek lisesi son sınıflarında okuyan ya da mezun olan  gençler şunu unutmamalıdırlar; Türkiye’nin çoğu kentinde tespit edilen Güzel Sanatlar Lisesinde resim eğitimleri sanat dersleri alan mevcut okuyan ya da  mezun olan gençlerle eş güdümlü imtihana gireceksiniz.

Bu süreçte kesinlikle belirli bir program yaparak  yetenek sınavları tarihine kadar kalemi elinizden bırakmadan; Temel çizim-desen, görsel algı-görüş geliştirme, anatomi, sanat tarihi, perspektif, imgesel dizayn ve tasarım  olarak tüm konulara hakim olmalısınız  Sınavlar genelde Temmuz Ayı sonucunda ve Ağustos-Eylül ayları içerisinde yapılır.

Her üniversite kendi yapısında ve değişik tarihlerde imtihan yapar. Güzel Sanatlar Liselerinde okuyan öğrencilerde, kurslardan yararlanıp, daha güçlenerek yetenek sınavlarında zirve olmak için hazırlanabilirler.

İç mimarlık, Endüstri Ürünleri Tasarımı, Grafik Tasarımı, Baskı Grafik Bölümü, Resim, Heykel, Geleneksel Türk El Sanatları, Seramik, Sahne Dekor, Çizgi Film (Animasyon), Moda ve Tekstil Tasarımı, Birleşik Sanatlar, Sanat Yönetmenliği, Görsel Etkileşim Sanatları, Baskı Sanatları, Sanat-Tasarım, Plastik Sanatlar, Resim Öğretmenliği gibi çoğu bölümün beceri imtihanlarına girebilmek amacıyla öncelikle; seçilen okulun tespit ettiği baraj puanını almış olmanız gerekir.

Hafta içi dershaneye devam eden üniversite adayları, hafta sonları güzel sanatlara hazırlık programına katılarak geleceklerini garanti altına alabilirler.

Yetenek imtihanına kadar olan vakit içerisinde yoğunlaştırılmış, atölye içi oluşturulan imtihanlarla desteklenen derli toplu çalışan öğrenciler için başarı kaçınılmazdır.

Çok çalışan, doğru görüş ilerleten kazanır.

Hem de aldıkları kurs eğitimiyle, kazandıkları üniversitenin birinci sınıfındaki Temel Sanat Eğitimi dersinde kendilerinin diğer öğrencilere nazaran çok iyi konumda olduklarını yaşayarak göreceklerdir.

* Güzel Sanatlar Lisesi imtihanlarına Orta Okul mezunu yada mevcut mezun olacak öğrenciler bitiren öğrenciler başvurabilirler. Yeni yönerge ile kontenjanı boş olan Güzel Sanatlar Liseleri, 9. Sınıfları da yetenek sınavları ile öğrenci alımı yapmaktadır .

Son sınıfa gelmeden, kurslara devam ederek bu sınavlara hazırlanabilirsiniz.

Sınavlar genelde Temmuz sonu-Ağustos ayının ilk haftasında 2 ya da 3 aşamalı olarak yapılmaktadır.

MEB imtihan takvimini ders senesi bitmeden duyurmakta ve imtihan tarihleri Güzel Sanatlar Liselerinin internet sitelerinde de yer almaktadır.

Bu süreçte yaz tatili döneminde mutlaka internetten ve bağlı olduğunuz okullardan istişare ederek bu sınav takvimlerini öğrenmelisiniz sağlıcakla kalın

hakkında Resim Hocam

1984 yılında başlayan resim serüvenini 1994-1998 yılları arasında Akademik eğitimini Grafik Tasarım alanında tamamladı. Özel sektörlerde çalışmalar yapmasının ardından 2001 yılından bu yana MEB'de kadrolu öğretmenlik yapmakta. Her ne kadar Grafik Tasarım öğretmenliği yapsa da Resim Sanatına olan aşkı hiç bitmedi.

Ayrıca Kontrol Et

Nokta’nın Plastik Sanatlardaki Önemi

Plastik sanat; sözlük anlamı ile üç boyutlu anlatımı olan sanatların ismidir. Resim, heykel, mimari sanatları …

Bir cevap yazın

%d blogcu bunu beğendi: