Son Yazılar

Şeker Ahmet Paşa Kimdir?

seker-ahmet-pasa

Ahmet Paşa İstanbul’ un Üsküdar semtinde dünyaya gelmiş olup, 1855 yılında Tıbbıye Mektebinde başlayarak eğitimini burada tamamlamıştır.

Bu okulda tıp eğitimi alan Ahmet Paşa daha sonra Harbiye Mektebine başlamıştır. Harbiye Mektebin de aldığı dersler üzerine resim yeteneğini geliştirmiş olup, Sultan Abdülaziz tarafından Paris’ e gönderilmiştir.

Paris’ de ise 7 yıl boyunca kalan Ahmet Paşa orada 2 atölyede çalışmıştır.

Şeker Ahmet Paşa’ nın gerçek ismi Ali olup, Osmanlı döneminde açılan ilk resim sergisi ona aittir.

Yaptığı sergide kendi eserlerini ortaya koyarken aynı zaman da Türk ressamların ve yabancı ressamların eserlerini de yayınlamıştır.

Kısa zaman sonra Sultan Abdülaziz’ in gönlünü kazanan Ahmet Paşa padişah yaverliğine atanmış ve burada görev yapmaya başlamıştır.

Bu atandığı dönemler de Ahmet Paşa manara resimlerini bir kenarda bırakarak İstanbul Mercan konağında natürmort çalışmaları yapmıştır.

1884 yılında Tuğgeneral olan ve daha sonra 1890 yılında ise Tümgeneral olarak yükselen Şeker Ahmet Paşa 5 Mayıs 1907 tarihin de vefat etmiştir. Ahmet Paşa’ nın cenazesi Eyüp’ de Mehmet Paşa türbesine kaldırılmıştır.

Şeker Ahmet Paşa büyük resim ustalarından olup, resim severler için örnek alınacak bir ressamdır.

Büyük yetenek olan bu ressam açık hava, manzara resimleri ile ressamlığa başlamış olup ilerleyen zamanlar da bu yeteneğini natürmort olarak geliştirmiştir.

Bu ressamın birçok eserleri bulunmaktadır. Eserlerinden bazıları ise; karpuz dilimi, üzümlü natürmort, manolya meyveler, erler gibidir.

Gözlemci ve araştırmacı yapısının yanı sıra hayal gücü ile yeteneğini kullandığında ortaya harika eserler çıkmaktadır.

hakkında Resim Hocam

1984 yılında başlayan resim serüvenini 1994-1998 yılları arasında Akademik eğitimini Grafik Tasarım alanında tamamladı. Özel sektörlerde çalışmalar yapmasının ardından 2001 yılından bu yana MEB'de kadrolu öğretmenlik yapmakta. Her ne kadar Grafik Tasarım öğretmenliği yapsa da Resim Sanatına olan aşkı hiç bitmedi.

Bir cevap yazın

%d blogcu bunu beğendi: