Kaplumbağa Terbiyecisi Osman Hamdi Bey ve Müzesi

kaplumbaga-terbiyecisi-osman-hamdi-bey-kaglumbaga-terbiyecisi-tablo
kaplumbaga-terbiyecisi-osman-hamdi-bey-kaglumbaga-terbiyecisi-tablo
Kaplumbaga terbiyecisi

Osman Hamdi Bey Osmanlı İmparatorluğu’ nun yurt dışına öğrenim hayatını sürdürmesi amacıyla gönderdiği kişilerden birisi olup, İbrahim Edhem Paşa’ nın oğludur.

Osman Hamdi Bey burada kendisini geliştirerek Türkiye üzerinde önemli kişilerden birisidir.

Kültür, bilim ve sanat konusun da önemli isimlerden birisi olan Osman Hamdi Bey 30 Aralık 1842 yılın da doğmuştur. İstanbul’ da doğan ve büyüyen bu önemli isim Hukuk eğitimini Paris’ de almıştır.

Fakat güzel sanatlar dalın da kendini başarılı gördüğünden dolayı bu alana yönelerek orada ünlü ressam tarafından eğitim alır.

Paris’ de yaşadığı süreler de ise resim sergisin de görev alarak iyice bu alana yönelir.

Aynı zaman da kendini geliştirmek amacı ile arkeoloji derslerine de katılımda bulunur.

1869 yılın da İstanbul’ a dönerek burada devlete yardım amacı ile çetili görevler yapar. Bugün İstanbul Arkeoloji müzesi olarak kullanılan ve Osmanlı zamanın da Müze-i Hümayun olarak bilinen müzenin müdürünün ölümünden sonra 4 Eylül 1881 yılın da ise II. Abdülhamit tarafından oraya müdür olarak atanır.

29 yıl boyunca burada müdürlük yaparak hayatını devam ettiren bu isim müzede bulunduğu süre boyunca arkeoloji adına birçok keyif yaparak bilgi edinir.

Osman Hamdi Bey 29 yıl boyunca müzede hizmet verirken aynı zaman da resim alanını da ihmal etmeden sürdürmektedir. Aynı zaman da ilk güzel sanatlar fakültesini açarak müdürlüğünü yapar.

Resim alanın da kendini oldukça geliştiren bu bilgili ve önemli adam tüm halka ressam olarak bilinir. Resimlerin de ise mimari yapıtlara ve dekorasyonlara oldukça önem veren bir kişidir.

Osman Hamdi Bey Türk resim alanın da ilk kez figür kullanan adam olarak da tarihe kazınmıştır.

Osman Hamdi Bey 1910 yılın da Kuruçeşme’ de vefat etmiş olup, vasiyetini yerine getirmek amacı ile Eskihisar’ da bulunan yalısının bahçesine gömülmüştür.

Kaplumbağa Terbiyecisi,Osman Hamdi nin  1906 ve 1907 yıllarında iki farklı şekilde çizdiği tablodur.  

O zamanlar etkili olan Osmanlı ressamlar cemiyeti tarafından yayınlanan gazetenin on yedinci sayısında resimin adı Kaplubağalar ve adamlar olarak bahsedilmiş hatta dergi tabloya bu ismi vermişti ama günümüzde bilinen orjinal ismi Kaplumbağa Terbiyecisi olarak bilinir.

Ayrıca Kontrol Et

Ünlü Ressam İbrahim Çallı

Ressam İbrahim Çallı 13 Temmuz 1882 de Çal’da dünyaya gelmiştir. Rüştiye eğitimini burada tamamladıktan sonra …