Son Yazılar

Ebru Sanatı Nedir ? Nasıl Yapılır ?

Ebru Sanatı

Hat Sanatı gibi Osmanlı İmparatorluğu’nda yaygınlaşan Ebru Sanatı, geçmişten günümüze mekanların, çalışma ve yaşam alanlarının sanatsal süslemeleri için kullanılan, baktığınızda sizi alıp götüren bir sanattır.

ebru sanatı

Her ne kadar uzak gibi dursa da tarihimizin yaşayan en büyük kalıntılarından olan Ebru Sanatı, ülkemizdeki sanatçılar tarafından korunmalı ve yaşatılmaya devam ettirilmelidir.

Ebru İsminin Kökeni

Ebru isminin kökeni aslında biraz çelişkilidir.

Osmanlı İmparatorluğu’nda yaygın olarak kullanılan Farsça dilinde “Ebr” kelimesi bulut manasına gelmektedir.

“Ebri” sözcüğü ise aldığı ek ile bulut gibi manasını içerdiğinden teşbih içerir.

Aynı zamanda Çin kültüründe de yaygın olarak bu sanat, çinliler tarafından kaşa benzetilir ve ebru kelimesi Farsça’da aynı zamanda kaş manasını da içerir.

Ebru Malzemeleri

Ebru sanatını yaparken, resim yaparken kullanılan kağıtların aksine emici ve yumuşak kağıtlar kullanılır.

Herhangi bir kaba su döküp ebru yapamazsınız.

Bu suya özelliğini veren maddenin ismi kitredir.

Ülkemizin Güneydoğu bölgesinde yetişen bir bitkinin işlenmesi sonucunda ortaya çıkar.

Renklerin kitreye yapışmasını ise Öd isminde bir malzeme sağlar. Bu malzemeye alternatif olarak at kılı da kullanılabilir.

Bunun dışında deniz kadayıfı isimli malzeme kitrenin hazırlanmasında kullanılır.

Ebru Sanatı nasıl yapılır?

Kullanılacak olan karışım hazır olduktan sonra tülbent ile süzülür.

Ardından tekneye boşaltılır.

İstenilen rengi ve ödü su yardımıyla teknenin içine koyup 20 gün kadar hazır olmasını bekledikten sonra ebru sanatına başlanılabilir.

Fırça ile ister damlatılarak, ister hafif dokunuşlar ile şekil vererek hazırlanan desenin üzerine kağıdı serip resmin hazır olması için kurumaya bırakabilirsiniz.

Unutmayın! Sanatınıza sahip çıkın ki onlar da sizi yüz üstü bırakmasın. Akıllı insanlar sanatın ve bilimin daima farkında iken, cahil insanlar sanata daima karşıdır.

hakkında Resim Hocam

1984 yılında başlayan resim serüvenini 1994-1998 yılları arasında Akademik eğitimini Grafik Tasarım alanında tamamladı. Özel sektörlerde çalışmalar yapmasının ardından 2001 yılından bu yana MEB'de kadrolu öğretmenlik yapmakta. Her ne kadar Grafik Tasarım öğretmenliği yapsa da Resim Sanatına olan aşkı hiç bitmedi.

Ayrıca Kontrol Et

Aralık

Biçimlerin, yan yana ve aynı aralıkta düzenlenmesi yapılmaz. Tasarımdaki durumlarına göre bazıları yakındayken bazılarının daha …

Bir cevap yazın

%d blogcu bunu beğendi: