Hat Sanatı Nedir ? Nasıl Yapılır ?

Osmanlı İmparatorluğu zamanında en büyük dönemlerini yaşamış olan Hat Sanatı, geçmişten günümüze bir çok evrim geçirmiştir.

hat sanatı

Farklı alanlara ayrılan hat sanatına en büyük darbeyi İbrahim Müteferrika vurmuştur. Şaka bir yana matbaanın sınırlarımıza girmesinin ardından bir çok şeyin değer kaybettiği gibi, hat sanatı da değer kaybetmiştir.

Bu makalemizde sizlere yok olma savaşı veren  bir sanat olan Hat Sanatının inceliklerini aktaracağız.

Hat Sanatı Tarihçe

180 derece çevirdiğimizde bile normal halindeki gibi okuyabildiğimiz ambigramları bizlere anımsatan hat sanatı, kaligrafi ismiyle de bilinir. Yunanca kökenli olan kaligrafi kelimesi kallos ve graphe olarak, “güzellik” ve “yazı” anlamlarına gelmektedir. Hat sanatıyla uğraşan sanatçılara bizim kültürümüzde Hattat, batı kültüründe ise kaligraf denir.

Pers, Japon ve Çin kültüründe oldukça yaygın olan Hat Sanatı, aynı şekilde İslam hat sanatı olarak da başka bir kapıya açılmaktadır.

İslam hat sanatı, kısaca arap harflerinin kullanımıyla yapılan kaligrafi olarak özetlenebilir.

Genellikle camilerin tepesinde Muhammed, Sallallahü Aleyhi ve Sellem, Allah gibi yazıları süsleyen hat sanatı, mozaik olarak çoğu millette yaygın olduğundan kiliseler de dahil olmak üzere bir çok ibadethanede bulunur.

Hat Sanatı nasıl yapılır?

Bazı sanatçılar yaptıkları resimlerin köşelerine kondurdukları hat sanatıyla, resimlerine farklı anlamlar ve açıklamalar yükleyebilirler.

Tipografi ile her ne kadar zıt olsa da, derine inildiğinde Tipografi sanatıyla benzer yanlarını bulmanın mümkün olduğu Hat Sanatı, mürekkep ve hokka ile yapılır. Tasavvuf açısından belirli topluluklar tarafından esirgenen Hat Sanatı, günümüzde maalesef etkisini kaybederek yavaş yavaş ortadan kayboluyor.

Ayrıca Kontrol Et

Renk

Işığın objeye çarpmasıyla oluşan yansıma ışınlarının niteliğine göre gözdeki duyumların her birine renk denir. Rengin …

Bir yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir