Sahte gülüşü İle Mona Lisa

Leonardo Da Vinci’nin eşsiz eseri olan Mona Lisa tablosu günümüzde Paris’teki Louvre Müzesi’nde sergilemektedir. Bu tarihi eser kalın camlar arkasında saklamışlardır.

Gülüşün Sırrı

Peki, bu tabloyu bu kadar meşhur yapan nedir? Okuma-yazma bilmeyenlerin bile adını bildiği bu tablonun farklı bir tarzı vardır. Öncelikle bu tablonun bir aynısının yapılamadığı söylenir. Buna sebep ise Vinci’nin tabloda kullandığı gizemli gülüştür.

Mona Lisa ince bir gülüşü ile resmedilmiştir. Mutlulukla alakası olmayan bu gülüş aslında mutluluk ve üzüntü arasında kalmış bir bireyi temsil ediyor. Bunu yakalamak her ressamın harcı değildir.

Rönesans’da Optik Bilimi

Turistlerin müzeye girdiğince en çok ilgi gösterdiği eser budur. Aynı ortamın içinde daha eski eserler olmasına rağmen önü en kalabalık yer Mona Lisa tablosudur. Buna sebeplerden biride tabloda biliminde kullanılmış olmasıdır. Dikkat ettiniz mi bilmiyorum ama nerden bakılırsa bakılsın Mona Lisa sizi izliyormuş esintisi yaratacaktır. Bu inanılmaz şey bilimin optik dalını ilgilendirir. Böyle bir inceliğin resmedilmesi ise saygıyı sonuna kadar hak eden bir ressam ortaya çıkarıyor.

Ayrıca Kontrol Et

NASA Dünya Benzeri Gezegen Buldu!

NASA Dünya Benzeri Gezegen Buldu!

Dünyadan çok uzakta olan ancak varlığı bilinen çok sayıda dünya benzeri gezegen bulunuyor. NASA Dünya’ya …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir