Son Yazılar
"Apparition_of_the_Town_of_Delft" Dali Salvador, 1936

Sürrealizm

Sürrealizm (Gerçeküstücülük) Önceleri edebiyatta görülen sürrealist akımı sonraları resim sanatında da etkili olmuştur.

Sürrealist ressamlar doğanın mantıki görünüşünü değil, insanın bilinçaltında ve rüyalarındaki âlemi göstermek istemişlerdir.

Onlara göre gerçek, beş duyu ile algılanan şeylerden başkadır. Aklın değerlendirmesi dışında kalan, bilinmeyen güçler vardır.

Bu güçler insana baskı yapmakta, insanlar da bu bilinmeyen güçleri etkilemeye çalışmaktadır. Yapılacak şey, bu gizli güçleri bulup ortaya çıkarmaktır.

” Sahilde Meyve Tabağı” , Dali

Akımının önemli temsilcileri: Salvador Dali (1904-1989), Marcel Duchamp’tır (1887-1968).

Aslen Fransız olan Amerikalı sanatçı Marcel Duchamp’ın (1887-1968) Pop-Art, minimalizm, kavramsal sanat, kübizm ve dadaizme de yol açan en önemli eseri “Fountain” adlı eseridir.

Duchamp müzeye yerleştirerek herhangi bir şeyin müzede sergilenmesi ile “değerli” hale getirilmesi durumuna ilginç bir eylem üzerinden eleştiri getirir.

Sanatçı müzelere çekilen, yaşamdan kopartılan, düşünceden yoksun, taklitçi ve yansıtmacı sanata karşı çıkmıştır.

Sanat ile yaşam arasındaki, sanat yapıtı ile izleyici arasındaki mesafeyi yok eder.

Büyük Cam, Blainville’deki Kilise eserlerindendir.

hakkında Resim Hocam

1984 yılında başlayan resim serüvenini 1994-1998 yılları arasında Akademik eğitimini Grafik Tasarım alanında tamamladı. Özel sektörlerde çalışmalar yapmasının ardından 2001 yılından bu yana MEB'de kadrolu öğretmenlik yapmakta. Her ne kadar Grafik Tasarım öğretmenliği yapsa da Resim Sanatına olan aşkı hiç bitmedi.

Ayrıca Kontrol Et

ebru sanatı örnekleri

Ebru Sanatı nedir? Nasıl yapılır?

Ebru sanatı; Geven adlı bir bitkinin liflerinden elde edilen bir tür akışkan yapıştırıcı özelliğini barındıran sıvının sulandırılalarak yoğun bir su üzerinde, terementin ile sulandırılmış yağlıboyanın damlatılarak yapılan yüzey düzenlemeyi bir kağıt üzerine aktarılmısı sanatına diyoruz.

Bir cevap yazın

%d blogcu bunu beğendi: