desen çizim
özel yetenek sınavları

Güzel Sanatlar Yetenek Sınavlarına Katılma Şartları

gsf-bolumleri

Güzel Sanatlar Fakültesine girmek için kendi ilgi alanlarına göre sınava tabii tutulacak olan öğrencilerin sayısı son yıllarda oldukça fazla olmaktadır. Ancak bu yetenek sınavlarına girmek için bazı şartların yerine getirilmesi gerekmektedir. Her üniversitenin şartları ve istekleri farklılık göstermektedir. Ancak siz bu sınava hazırlanmak istiyorsanız sizde aranılan şartların olması gerekmektedir.

Kimler Başvuru Yapabilir?

Yaş sınırlaması yoktur. Her yaştan kişi sınava başvuru yapabilir. Türkiye vatandaşı olmak şartı vardır. Ayrıca en az Lise diploması gerekmektedir. ( TC vatandaşı olmayan kişiler için yabancı kontenjan tarafını araştırmaları gerekmektedir ) Bu temel şartlar sayesinde Güzel Sanatlar Fakültesine başvuru yapabilirsiniz.

Güzel Sanatlar Fakültesi YGS Puanı Kaç Olmalıdır?

YGS Puanı 160 ve üzeri olan kişiler başvuru yapabilirler. Bu 160 Puan sadece özel üniversiteler için geçerli olmaktadır. Eğer Özel üniversitede Güzel Sanatlar Fakültesi eğitimi almak istiyorsanız 160 puan yeterli olacaktır. Ancak Devlet okullarında Mimar Sinan Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi için YGS Puanı 225 olmalıdır.

Sınavlar Kaç Aşamadan Oluşur

Bu konua net bir şey söylemek mümkün değildir. Her üniversite her yıl farklı işlemler yapmaktadır. Örneğin, Mimar Sinan Üniversitesi, baraj ve bölüm sınavları olmak üzere iki aşama sunarken, Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi sınavları 3 aşamadan oluşmaktadır. Baraj, bölüm ve mülakat şeklinde olmaktadır. Ancak özel üniversitelerde sabit olarak 2 aşamada sınav gerçekleşmektedir. Baraj ve bölüm sorularına tabii tutulursunuz.

Ama ana mantık 1. aşama desen çizimi yani insan figürü çizimi 2. aşama ise genelde imgesel tasarımdan oluşur  imgesel tasarım için video serileri

Güzel Sanatlar Fakültesi Bölümleri

Heykel, Resim, Tiyatro, Grafik Tasarımı, Baskı Sanatları, Çizgi Film ( Animasyon ), Sahne Dekorları ve Kostümü, Seramik ve Cam Tasarımı, Ses Sanatları Tasarımı, Tekstil ve Moda Tasarımı, Geleneksel Türk Sanatları, Fotoğrafçılık, Endüstri Ürünleri Tasarımı, Resim ve Müzik şeklinde olmaktadır.

hakkında Resim Hocam

1984 yılında başlayan resim serüvenini 1994-1998 yılları arasında Akademik eğitimini Grafik Tasarım alanında tamamladı. Özel sektörlerde çalışmalar yapmasının ardından 2001 yılından bu yana MEB'de kadrolu öğretmenlik yapmakta. Her ne kadar Grafik Tasarım öğretmenliği yapsa da Resim Sanatına olan aşkı hiç bitmedi.

Ayrıca Kontrol Et

Hacettepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Özel Yetenek Sınavı

Hacettepe Üniversitesi GÜzel Sanatlar Fakültesi yetenek sınavları

Bir cevap yazın