Son Yazılar
kolaj nedir nasıl yapılır
kolaj nedir nasıl yapılır

Kolaj ve Kolaj Yapma Sanatı

Kolaj ve Kolaj Yapma Sanatı

Son zamanlarda popülerleşen ve neredeyse herkes tarafından uygulanmaya başlanan kolajın gün geçtikçe popülerliği artmaya devam ediyor.

Eğer bir kolaj çalışması yapacaksanız veya kolaj nasıl yapılır? Merak ediyorsanız aşağıda yer alan bilgiler dahilinde sizlerde profesyonel olarak kolaj çalışmaları yapabilirsiniz.

Kolaj yaparken nelere dikkat etmeniz gerektiğini, nasıl çekimler yapmanız gerektiğini iyi bir şekilde sizlere aktaracağız. Daha fazla uzatmayalım ve hızlı bir şekilde sizlere hemen bu konuyu anlatalım.

kolaj nedir nasıl yapılır
kolaj nedir nasıl yapılır

Kolaj aslında gayet kolay olan bir tekniktir. Günümüzde çok sık kullanılır ve neredeyse 7’den 70’e herkes kolaj tekniğini kullanarak fotoğraflarını, resimlerini daha kolay şekilde sergiler.

Kolaj birden fazla fotoğrafın ve resimin bir araya getirilerek insanları sıkmadan gösterilme sunulması demektir.

Yani şu şekilde; ‘’Manzara fotoğrafınız var. Bir başka fotoğrafınız daha var. Bu fotoğrafları iki ayrı pencere de birleştirerek ortaya bir kolaj çalışması çıkartabilirsiniz.’’

Aslında anlam olarak farklıdır fakat günümüzde Instagram gibi sosyal medya uygulamalarında çok fazla kolaj örnekleri görebilirsiniz.

Neredeyse herkes Instagram’da fotoğraflarını ayrı ayrı pencerelerde toplayarak kolaj çalışması yapıyorlar.

Kolaj yaparken kaç tane fotoğrafı ve resmi birleştirebileceğinizin sınırı yoktur. İstediğiniz kadar fotoğrafı birleştirebilirsiniz. 2, 4, 10 veya 15 adet fotoğrafı bir araya getirip kolaj yapabiliyorsunuz.

Fakat fazla fotoğraflarda görüntü bozulacağı için kolaj çalışmalarını en fazla 4 fotoğrafla süslemenizi öneririz. Fazla fotoğraflarda resimler küçülecektir ve hoş olmayan bir görüntü ortaya çıkacaktır. Ayrıca artık videolardan da kolajlar oluşturabiliyorsunuz.

Kolaj fotoğrafları kısa bir şekilde oluşturmak için Google Play Store veya Apple Store’da bazı uygulamalar var. Bu uygulamalara var olan resimlerinizi veriyorsunuz ve istediğiniz şekilde kolajlarınızı alabiliyorsunuz.

Bahsettiğimiz uygulama mağazalarında ‘’kolaj’’ diye arama yaptırırsanız telefonunuzda örneklerini görebilirsiniz ve tüm uygulamaları ücretsiz bir şekilde indirip hemen kolaj yapmaya başlayabilirsiniz.

Bu yazımızda teknik olarak birkaç bilgi vermek isterdik fakat kolay yoldan nasıl kolaj yapabileceğiniz konusunda sizlere pratik bir yol göstermek istedik.

Eğer kolaj çalışmaları yapmak istiyorsanız dediğimiz yolları ve yöntemleri kullanarak hızlı bir şekilde yapmaya başlayabilirsiniz.

Fakat asıl olan kolaj çalışması gazete dergi yaprakları ve bunun gibi sizin belirleyeceğiniz resimleri keserek yapıştırarak oluşturacağınız kompoziyonların genel adıdır…

Kolaj ,Kolaj Yapma Sanatı,kolaj nasıl yapılır,kolaj örnekleri
Kolaj ,Kolaj Yapma Sanatı,kolaj nasıl yapılır,kolaj örnekleri
Kolaj ,Kolaj Yapma Sanatı,kolaj nasıl yapılır,kolaj örnekleri
Kolaj ,Kolaj Yapma Sanatı,kolaj nasıl yapılır,kolaj örnekleri

hakkında Resim Hocam

1984 yılında başlayan resim serüvenini 1994-1998 yılları arasında Akademik eğitimini Grafik Tasarım alanında tamamladı. Özel sektörlerde çalışmalar yapmasının ardından 2001 yılından bu yana MEB'de kadrolu öğretmenlik yapmakta. Her ne kadar Grafik Tasarım öğretmenliği yapsa da Resim Sanatına olan aşkı hiç bitmedi.

Ayrıca Kontrol Et

Ebru sanatı, Ebru sanatı nedir, boya, kitre, öd, büyük iğne

Ebru sanatı nedir?

Ebru sanatı nedir? Ebru sanatı, geçmişten günümüze kadar popüler bir şekilde gelmiş olan en güzel …

Bir cevap yazın

%d blogcu bunu beğendi: