çizgi roman, çizgi roman teknikleri, Çizgi Roman indir, Çizgi Roman pdf
çizgi roman, çizgi roman teknikleri, Çizgi Roman indir, Çizgi Roman pdf

Çizgi Roman Nasıl Çizilir?

Çizgi Roman Nasıl Çizilir?

Türkiye’de eğer ‘Çizgi romancı’ olmak gibi bir hayaliniz varsa işinizin hiçte zor olmadığını söyleyebiliriz.

Zira Türkiye’de çizgi roman ile uğraşan çok fazla kişi bulamazsınız.

Bu yüzden onların arasından sıyrılıpta başarıya ulaşmanız an meselesi diyebiliriz. Her neyse sizlere bugün çizgi romanın nasıl çizildiğini, nasıl yapıldığını detaylı bir şekilde anlatmaya karar verdik. İşte sizlere; ‘’Çizgi roman teknikleri’’

çizgi roman, çizgi roman teknikleri, Çizgi Roman indir, Çizgi Roman pdf
çizgi roman, çizgi roman teknikleri, Çizgi Roman indir, Çizgi Roman pdf

İlk adım olarak ekoldan başlamanız gerekiyor.

Yani çizgi romanınızın neyi ifade edeceğini, hikayenizin ne olacağını, çiziminizin nasıl olacağını bunları belirleyerek çizgi roman çizmeye başlamanız gerekiyor.

İlk adım olarak bunu kabul ettikten sonra karakterinizi oluşturuyorsunuz.

Tüm hikayeye başlamadan önce hikayenizin macerasını yaşayacak olan bir karaktere ihtiyacınız var. Bu arada; ‘’Size burada teknik olarak bilgi veremiyoruz.

Yani nasıl çizilebildiği konusunda teknik olarak bir bilgi veremiyoruz fakat çizgi romanın nasıl yapılacağı konusunda bilgiler vereceğiz.’’

Karakterinizi oluşturmaya başlarken ilk önce diğer örneklere bir göz atın. Kafanızda bir karakter oluşursa yine aynı şekilde diğer örneklere bir göz atın ve ona göre bir çizim ortaya çıkartın.

Karakterinize hayatınızdan bazı örnekler verin. Sizin yaşamınızla bağdaşsın. İlla tamamiyle hayal ürünü şeyler yaşamasına gerek yok. Biraz gerçekçilik duygusunu da katarak karakterinizin tüm her şeyini tamamlayın.

Aklınıza gelen her şeyi yazıp çizmeye çalışmayın.

İlk önce kafanızda güzel bir şekilde hikayenizi birbirisiyle bağdaştırın ve hikayenizin de adımlarını atmaya başlayın.

Fikrinizi biraz olgunlaştırıp, biraz düzenleyerek her şeyi daha iyi bir şekilde kurgulayabilirsiniz. Diğer klişelerden yararlanabilirsiniz. Evet, diğer romanlarda yer alan ve herkesin aklına kazınan o klişe lafları kullanarak çizgi romanınızı daha çekici hale getirebilirsiniz.

Hikayenize komedi ekleyebilirsiniz, yeniden doğuş ekleyebilirsiniz, yolculuk veya eve dönüş ekleyebilirsiniz, yükseliş, trajedi, görev ekleyebilirsiniz.

Yani oluşturduğunuz karakteri başka şehirlere götürüp gezdirip daha sonra görevlerin içerisine dahil edebilirsiniz. Veya kahramanınızı halkın en çok sevdiği büyük bir kahraman haline getirebilirsiniz.

Başarı hikayeleri yazabilirsiniz. Tabii, arada komik şeylerde katarak okuyucunun canını sıkmamanız gerekiyor.

Son olarak şunu diyebiliriz; ‘’Çizgi roman çizmek için sadece çizgi romanlardan yararlanmayın veya illa çizgi roman okumayın.

Diğer hikaye kitaplarına, roman kitaplarına, filmlere, çizgi filmlere yani her bir şeyi kontrol edin, izleyin ve daha sonra ortaya mükemmel bir çizgi roman çıkartın.’’

Ayrıca Kontrol Et

HACETTEPE ÜNİVERSİTESİ GÜZEL SANATLAR FAKÜLTESİ YETENEK SINAV TAKVİMİ

2023 – 2024 Eğitim – Öğretim Yılı Özel Yetenek Sınavı Başvuru ve Kayıt Duyurusu.

Bir yorum

  1. Elinize sağlık sonuna kadar okudum çok faydalı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir