Son Yazılar
Marc Chagall

Soyut Sanat Nedir?

Soyut Sanat Nedir?

Soyut sanat genel olarak doğada yer alan bazı şeyleri ve gerçek nesneleri betimlemek yerine daha çok biçimlerine, renklerine ve temsili olmayan şeylere göre çizilen öznel olarak oluşturulan resimlere denilir.

Resim yapmanın ve resmin bir sanat dalı olarak ta kabul edilir.

İlk olarak 20. Yüzyılın başlarına doğru çıkan bu sanat akımı ilk adını Kübist ve Fütürist olarak andırıyordu.

İlerleyen dönemlerde değişerek kendi adını aldı ve son olarak soyut sanat olarak nitelendirilmeye başlandı. Günümüzde halen soyut sanat olarak adını devam ettirmektedir.

soyut sanat

Normal şartlarda bu resim sanatı 20. Yüzyılda çıkmış bir sanat değildir.

Zira İslam ve Musevi geleneklerine göre bu resim sanatını o zamanlarda yapmak yasaktı.

Yani geleneklere göre insan resmedilmesi 20. Yüzyıl öncesinde yasak olarak nitelendiriliyordu. O zaman daha çok hat sanatı, kaligrafi ve nanfigüratif sanatlar ön plandaydı.

Batı da ise bu resim sanatının kökü çok eskilere dayanmaktadır. Soyut sanat, bir süsleme sanatı veya dekoratif bir sanat olarak kabul edilmemektedir.

Aksine güzel sanatların içerisinde bulunur ve bu şekilde incelenir.

Güzel sanatlar içerisinde incelenmesinin nedeni ise; ‘’Soyut sanatın kendi başına bir resim olarak düşünülmesi ve soyut sanatı yapan kişinin tamamen eserine yoğunlaşması nedeniyledir.’’

Soyut sanat dalının atası olarak kabul edilen Wassily Kandinsky, sanatın ruhsal güçleri canlandırmasını çok fazla istiyordu. Sürekli olarak doğadaki dinamik güçlerle uğraş gösteren Kandinsky, Kazimir Malevich ile birlikte ilk defa soyut sanat resmi yapmıştır.

1915 yılında ve 1917 yılında Konstrüktivizm, De Stjil ile soyut sanat heykellerin üzerine taşınmıştır. Yani üçüncü boyuta dahil edilmiştir.

1940’larda ve 1960’larda yaygınlaşmaya başlayan Soyut dışavurumculuk, Op-art, Minimalizm gibi sanatlarda soyut sanat dalının içerisinde yer almaktadır ve soyut sanat dalının bir kategorisidir.

Fakat günümüzde bu sanatların her birisi ayrı ayrı nitelendiriliyor ve bağımsız bir şekilde inceleniyor.

Buna örnek olarakta size şunu söyleyebiliriz; ‘Gerhard Richter, aynı dönemler içerisinde bir arada sergi yaptı.

Yani nonfigüratif resimler ile birlikte fotogerçekçi resimleri bir araya getirip o şekilde resim sergisi oluşturdu.’

Ayrıca Kontrol Et

ebru sanatı örnekleri

Ebru Sanatı nedir? Nasıl yapılır?

Ebru sanatı; Geven adlı bir bitkinin liflerinden elde edilen bir tür akışkan yapıştırıcı özelliğini barındıran sıvının sulandırılalarak yoğun bir su üzerinde, terementin ile sulandırılmış yağlıboyanın damlatılarak yapılan yüzey düzenlemeyi bir kağıt üzerine aktarılmısı sanatına diyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir