Son Yazılar

Minimalizm Nedir?

Minimalizm Nedir?

Son zamanlarda neredeyse her yerde gördüğümüz ve her insanın savunduğu resim sanatlarından bir tanesi olan Minimalizm hakkında sizlere detaylı bir şekilde bilgi vermeye karar verdik.

Eğer minimalizm nedir? Ne işe yarar? Nerelerde kullanılır? Nasıl yapılır? Merak ediyorsanız aşağıda yer alan yazımızı pür dikkat okuyarak kendisi hakkında çok detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.

Her neyse daha fazla uzatmadan yazımıza geçelim ve bilgilerimizi sizinle paylaşalım…

Minimalizm ilk olarak 1910’lu yıllarda ortaya çıktı. Atası olarak bilinen Kazimir Maleviç, beyaz bir zemin üzerine siyah kareyi çizdi ve bunun adına minimalizm olarak ad verdi.

1910’lu yıllarda ilk sinyalleri alınan minimalizmin 1960’lı yıllarda popüleritesi daha fazla arttı ve o zamanlar ABD’de bir grup heykeller üzerine çalışarak bu resim sanatını daha fazla halka mâl ettiler.

Daha sonra bu resim sanatının üzerine Tony Smith, Donald Judd, Carl Andre gibi isimlerde dahil oldu ve bu tamamen Minimalist resim sanatını insanlara tanımlamış oldular.

Minimalist tasarımın en büyük özelliğiyse; ‘’Renkleri ve biçimleri en aza indirmek. Temel şekilde tutmak.’’ Yani resmi tamamen olduğu gibi bırakıp, çok fazla anlam yüklememek denilebilir.

O zamanlar minimalist tasarımların yapımında ahşap, demir, çelik gibi şeyler kullanılıyordu.

Minimalist tasarımının günümüzde bu kadar çok belirgin hale getirilmesinde ve popüler olmasında heykeller etkili oldu diyebiliriz.

Bu sanatı icra eden kişilerin bir çoğu bu sanatla ilgili olarak sadece şunu söyledi; ‘’Ne ise o.’’ Resme veya heykele yüklenmiş başka bir anlam yok, farklı bir şeyler yok.

Olduğu gibi resim ve heykel yapılıyor ve bunun adına minimalist tasarım olarak ad veriliyor.

Minimalizm günümüzde bir hayal felsefesi haline geldi ve bir çok kişi bu felsefe üzerine hayatlarını sürdürüyor.

Yani bunu felsefe olarak kabul eden kişiler hayatı minimum derece de yaşıyorlar.

Abartıları hayatlarında yok ve tamamen sade bir hayat yaşıyorlar.

Fakat bu yaşam tarzında öyle eski şeyler yok. Daha çok modern bir kafayla daha sade bir hayat olarak size tanımlasak daha iyi olur.

Minimalizm, Minimalizm nedir, Minimalist tasarım, Kazimir Maleviç

hakkında Resim Hocam

1984 yılında başlayan resim serüvenini 1994-1998 yılları arasında Akademik eğitimini Grafik Tasarım alanında tamamladı. Özel sektörlerde çalışmalar yapmasının ardından 2001 yılından bu yana MEB'de kadrolu öğretmenlik yapmakta. Her ne kadar Grafik Tasarım öğretmenliği yapsa da Resim Sanatına olan aşkı hiç bitmedi.

Ayrıca Kontrol Et

ebru sanatı örnekleri

Ebru Sanatı nedir? Nasıl yapılır?

Ebru sanatı; Geven adlı bir bitkinin liflerinden elde edilen bir tür akışkan yapıştırıcı özelliğini barındıran sıvının sulandırılalarak yoğun bir su üzerinde, terementin ile sulandırılmış yağlıboyanın damlatılarak yapılan yüzey düzenlemeyi bir kağıt üzerine aktarılmısı sanatına diyoruz.

Bir cevap yazın

%d blogcu bunu beğendi: