Son Yazılar
Kübizm Nedir, Pablo Picasso,Georges Braque, Kübist çalışma
Kübizm Nedir, Pablo Picasso,Georges Braque, Kübist çalışma

Kübizm Nedir? Ne İşe Yarar?

Kübizm Nedir? Ne İşe Yarar?

Yirminci yüzyılın başlarında kendisini belli eden bir resim sanatı akımıdır.

Fransızlar tarafından ortaya çıkartılan resim sanatının öncüleri olarak Pablo Picasso ve Georges Braque isimleri verilebilir.

Bu iki önemli ve ünlü ressam aynı resimlerden farklı konuyu çıkartabilecek geometrik cisimler çizmiştir ve buna da kübizm adı verilmiştir.

İlk olarak 1. Dünya savaşında ortaya çıkan bir resim sanatıdır.

Yani Paris’te ortaya çıkar ve o dönemde yaşayan ressamlar modern sanat anlayışıyla betimlenmeye başlayınca bu tür resim ve resim sanatlarını ortaya çıkartmaya başlar.

Kübist sanatçılar olarak bazı sanatçılar vardı hatta. Bu sanatçılar geometrik şekillerin sadece 1 yönüyle bir şeyleri anlatmak istemediğini, aynı şeklin bir çok kez bir şeyleri anlatmak istediğini resmetmek ve bunu anlatmak için uğraşırlardır.

Nitekim haklılar. Bir nesne birden fazla şeyi anlatabilir.

Kübizm Nedir, Pablo Picasso,Georges Braque, Kübist çalışma
Kübizm Nedir, Pablo Picasso,Georges Braque, Kübist çalışma

Georges Braque’in çizmiş olduğu bir resme Louis Vauxcelles adlı bir kişi tablonun yani resmin adına küçük küpler adını vermiştir.

Fakat resme verilen bu isim yanlış bir isimdi.

Bu yanlış ismin bedeli olarak Braque ve Picasso bir araya gelerek daha farklı çalışmalar ortaya çıkartmaya başladı.

Resimlerde portreleri, manzaraları, natürmortları bir arada kullanmaya başladılar. Onlarda diğer ressamlar gibi en, boy, derinlik üzerine yani 3 boyutlu resimler üzerine çalışıyorlardı fakat bunun bir türlü çaresini bulamamışlardı.

Bu yüzden en ve boy olarak resimlerini yapmaya devam ettirdiler. Picasso ve Braque yaptıkları tüm çalışmaları bıraktılar ve bunun için yola koyuldular.

Tuvalin dümdüz bir yüzey olduğunu kabul edip tuval üzerine ard arda sıralı bir şekilde nesneler, çizimler yapmaya başladılar. Kademeli bir şekilde üst üste yerleştirdiler.

Bu sayede gerçeği göstermek için bir adım daha atmış oldular. Yani her şeyi olduğu gibi göstermek için uğraşıyorlardı. Normal bir resimde oturduğumuz yerden bir nesneye göz atarsak onun küçük bir kısmını görebiliriz.

Mesela bir köşesini ve yüzünü görürüz. Kübist çalışmalar ise işte Picasso ve Braque’nin çalışmalarıyla tamamen anlam kazanmış oldu.

Kübizmde oturduğunuz yerden tüm her şeyi görebilmek ve anlatabilmek isteniyor.

Sanki siz nesnenin, resmin çevresinde dolaşıyormuşsunuz gibi ama oturduğunuz yerden nesnenin her yerini görebiliyorsunuz.

Buna kübizm denildi.

hakkında Resim Hocam

1984 yılında başlayan resim serüvenini 1994-1998 yılları arasında Akademik eğitimini Grafik Tasarım alanında tamamladı. Özel sektörlerde çalışmalar yapmasının ardından 2001 yılından bu yana MEB'de kadrolu öğretmenlik yapmakta. Her ne kadar Grafik Tasarım öğretmenliği yapsa da Resim Sanatına olan aşkı hiç bitmedi.

Ayrıca Kontrol Et

ebru sanatı örnekleri

Ebru Sanatı nedir? Nasıl yapılır?

Ebru sanatı; Geven adlı bir bitkinin liflerinden elde edilen bir tür akışkan yapıştırıcı özelliğini barındıran sıvının sulandırılalarak yoğun bir su üzerinde, terementin ile sulandırılmış yağlıboyanın damlatılarak yapılan yüzey düzenlemeyi bir kağıt üzerine aktarılmısı sanatına diyoruz.

Bir cevap yazın

%d blogcu bunu beğendi: