Portre Resim

portre-resim

Bir kişinin yada canlının baş kısmının resmedilmesi yada çizilerek tasvir edilmesine portre denir.

Portre çizim şekilleri farklı farklı taktiklerle yapılabilir mesela karakalem portre yada yağlı boya portre gibi ayrıca portre resimler ile sadece baş kısmı ile sınırlı kalınmaz.

Baş, göğüs, omuzlar bazen de özellikle diz kısımlarına kadar çizilen portrelere rastlamak mümkün .

Portre resim çizmek için ışık ve modelin duruşu çok önemlidir. Tam cepheden gören bir şekilde portre resmi çizmek kişiyi hareketsiz olarak gösterebilir.

Ancak baş kısmının sağa ya da sola çevrilmesiyle yani buna yarı profilden çizimde denebilir bu şekilde çizilir ise en sağlıklı sonuç elde edilir.

Portre resim çizilirken resmi çizen kişi için canlı modelde hareketsizlik çok önemlidir ve çizimde ışık önemli etkenlerdendir.

Ben şahsen lokal ışık kullanıyorum bu sayede hem model ışıktan rahatsız olmuyor hemde yüz hatları daha belirginleşiyor bunlar benim için artı demek .

Ayrıca ressamlar kendi portre resimlerini de çizebilirler. Bunun birçok örneği ile karşılaşmak mümkündür.

Tek yapılması gereken aynanın karşısına geçmek ve tüm hazırlıkları tamamladıktan sonra resmin çizilme aşamasına geçilmesidir.

Yada fotoğraftan da çizebilirsiniz ama bence biraz büyütün fotoları yoksa ayrıntıları kaçırabilirsiniz .

Canlı modelden portre çiziminde Model olarak karşımızda duran kişi ile aramızda 3-4 metre mesafe olmalıdır. Ne çok yakın ne de çok uzak olmamalıdır.

hakkında Resim Hocam

1984 yılında başlayan resim serüvenini 1994-1998 yılları arasında Akademik eğitimini Grafik Tasarım alanında tamamladı. Özel sektörlerde çalışmalar yapmasının ardından 2001 yılından bu yana MEB'de kadrolu öğretmenlik yapmakta. Her ne kadar Grafik Tasarım öğretmenliği yapsa da Resim Sanatına olan aşkı hiç bitmedi.

Ayrıca Kontrol Et

tezhip sanatı

Osmanlı İzlerini Taşıyan Tezhip Sanatı Nedir

Tezhip Sanatı Tezhip sanatı Osmanlının bize bıraktığı en güzel sanat miraslarından bir tanesidir. Tezhip sanatı …

Bir cevap yazın