Son Yazılar
lavi resim hakkında
lavi resim

Lavi tekniği nedir,nasıl yapılır ?

Sulu boya tekniğine fazlasıyla benzeyen Lavi tekniği, koyu renkli boyaların aynı sulu boya tekniğinde olduğu gibi sulandırılmasıyla elde edilen yeni renk kombinasyonlarıyla yapılmasına denir.

Claude Lorrain Ait Lavi Tekniğinde Yapılmış Manzara

Ana maddesi çini mürekkebidir.

Suluboya tekniğine fazla benzediğinden aynı suluboyada tercih ettiğimiz gibi Lavi tekniğinde de kalın ve sert kağıtlar tercih edilmelidir.

Bu makalemizde sizlere lavi tekniğinin nasıl yapılacağını ve püf noktalarını aktaracağız.

lavi nasıl yapılır
lavi tekniği hakkında

Sivri uçlu fırçalar ve çini mürekkebi ile yapılan Lavi tekniği, genellikle objelerin çiziminde kullanılır. Fakat resim, tamamiyle ressamın hayal dünyasına kaldığı için çok farklı görüntülerin de bu teknik sayesinde ortaya çıkması mümkün.

Estetik bir çalışma ortaya çıkarmak istiyorsanız dokulu kağıtlar da kullanabilirsiniz.

H numaralı bir kalem ile deseninizi önceden hafif dokunuşlarla kağıda çizebilirsiniz fakat tekniğin orjinalliği açısından direk sivri uçlu fırçayla yapmayı da tercih edebilirsiniz.

Lavi tekniği nasıl yapılır?

lavi-3

Öncelikle sulu boya da olduğu gibi kağıdı tamamiyle ıslatmalısınız. Daha sonra çizdiğiniz obje veya hayali manzaranın, ilüstrasyonunu göz önünde bulundurarak ilk dokunuşlarınıza başlayabilirsiniz.

Bir obje veya hayali manzarayı olduğu gibi aktarmak çok sade olacağından, çok saçma gelen bir fikri bile tuvalin üzerine dökebilirsiniz.

Hiç ummadığınız bir şekilde resmi estetik yapabilmenin yollarından birisi de bu şekilde doğaçlama yapmaktır.

Kilise ve Engizisyon Mahkemeleri’nin baskılarına rağmen büyük bir kararlılıkla ilerlemeye devam eden, sanatsal çalışmaların temellerinin atıldığı Rönesans’dan itibaren kullanılan Lavi tekniği Leonardo da Vinci ve Botticelli gibi sanatın ve bilimin farkındalığıyla yanıp tutuşan isimler tarafından kullanılmaya başlanmıştır.

Lavi tekniği, manzara temasıyla birlikte harmanlandığında ortaya yağlı boya tekniğini andıran fakat sulu boya tekniğinin izlerini taşıyan bambaşka güzellikleri çıkartır.

lavi-teknigi
lavi4

hakkında Resim Hocam

1984 yılında başlayan resim serüvenini 1994-1998 yılları arasında Akademik eğitimini Grafik Tasarım alanında tamamladı. Özel sektörlerde çalışmalar yapmasının ardından 2001 yılından bu yana MEB'de kadrolu öğretmenlik yapmakta. Her ne kadar Grafik Tasarım öğretmenliği yapsa da Resim Sanatına olan aşkı hiç bitmedi.

Ayrıca Kontrol Et

Öğretmenler Günü Hediyeleri ve Çizilebilecek Resimler

Öğretmenler Günü Çizim Resimleri Öğretmenler günü yaklaşırken birçok okulda bu konuda çizim ve resim etkinlikleri …

Bir cevap yazın

%d blogcu bunu beğendi: