tezhip sanatı
tezhip sanatı

Osmanlı İzlerini Taşıyan Tezhip Sanatı Nedir

tezhip sanatı
Tezhip Sanatı

Tezhip sanatı Osmanlının bize bıraktığı en güzel sanat miraslarından bir tanesidir. Tezhip sanatı altın ile süsleme anlamında kullanılır.

Aslında günümüzde tezhip karşımıza İslam kökenli kitaplarla çıkar.

Fakat tuğlalara ve levhalara yapılabildiği gibi panolar şeklinde de tezhip sanatıyla karşılaşmamız mümkündür.

Tezhip sanatında altın ve yaldızlı boyaların haricinde toprak boylarda kullanılabilir. Eğer bir tezhip sadece altın yaldızlarla yapılmış ise bunun adı halkari’dir. Tezhip sanatı minyatür sanatı ile karıştırılmamalıdır.

Minyatür sanatı daha çok hayvanların, insanların veya mekânların tasvirine dayanır ve minyatür sanatının dönem anlayışında iki boyutlu ve perspektifi olmadan yapılan tasvirleri barındırır.

Tezhip sanatında ise hat sanatının etrafı bezendirilir. Tezhip sanatında daha çok stilize edilmiş bitki desenleri ve desenlerden oluşan simetrik tasarımlar yapılır.

Tezhip sanatını icra eden kişilerin unvanları farklıdır.

Tezhip sanatını icra eden erkeklere Müzehhip, Tezhip sanatını icra eden kadınlara ise Müzehhibe unvanları verilir.

Tezhip sanatının kullanıldığı alanlar hakkında bilgi vermek gerekirse; Yazma kitaplar, Levhalar, Fermanlar, Tuğlalar, Kitap Ciltleri, Minyatürler, Kubur, Kutu, Sandık sanatın kullanılan alanlarından.

Tezhip sanatının bir de kullanıldığı teknikler ve üsluplar ise şöyledir; Klasik Tezhip, Halklar, Zerefşan, Saz Yolu, Şukufe, Münnahi tezhip sanatının kullanıldığı teknik ve üsluplar arasındadır.

Tezhip sanatı icra edilirken muhakkak ki ihtiyaç olunan araç ve gereçleri vardır kullanılan araç ve gereçler ise şöyledir; çeşitli ayar ve özel tekniklerle ezilmiş altın, altını parlatmak için Akik taşından yapılmış olan mühre, her numara da fırça, oldukça ince uçlu kurşun kalem, çeşitli renklerde guaj boyalar, aydınger veya eskiz kâğıdı, çay ile terbiyesi yapılmış olan kağıt, buğday nişastası, altın süzme işlemi için ipek kumaş.

Tabi ki bu malzemeler ve çok daha fazlası tezhip sanatının icra edildiği zamana göre değişiklik göstermektedir.

hakkında Resim Hocam

1984 yılında başlayan resim serüvenini 1994-1998 yılları arasında Akademik eğitimini Grafik Tasarım alanında tamamladı. Özel sektörlerde çalışmalar yapmasının ardından 2001 yılından bu yana MEB'de kadrolu öğretmenlik yapmakta. Her ne kadar Grafik Tasarım öğretmenliği yapsa da Resim Sanatına olan aşkı hiç bitmedi.

Ayrıca Kontrol Et

Öğretmenler Günü Hediyeleri ve Çizilebilecek Resimler

Öğretmenler Günü Çizim Resimleri Öğretmenler günü yaklaşırken birçok okulda bu konuda çizim ve resim etkinlikleri …

Bir cevap yazın

%d blogcu bunu beğendi: