Leonarda da Vinci
Leonarda da Vinci ve Mona Lisa

Leonarda da Vinci ve Mona Lisa

Leonarda da Vinci ve Mona Lisa
Leonarda da Vinci ve Mona Lisa

İtalyanın efsanevi ressamı, Leonardo da Vinci Rönesans Döneminde yaşamış olup ressamlığın yanı sıra mühendislik, anatomi, mimarlık ve matematik ile ilgili çalışmalarda da bulunmuştur.

Şimdiki Anatomi atlaslarının ve helikopterlerinin ilk çizimlerini yapmıştır. En ünlü eserleri ise Son Akşam Yemeği ile Mona Lisa’dır.

Gerek eserlerinin kalitesi gerekse o kadar imkânsızlığa rağmen yaptığı çalışmalar sayesinde adını şimdi bile andığımız Vinci, 2. Milenyum İnsanı seçilmiştir.

16.yüzyılda yağlı boya ile Sfumato tekniği kullanılarak kavak pano üzerine yapılan ve gizeminin günümüzde hala çözülemediği tablo; Mona Lisa Şu aralara Paris’te Louvre Müzesi’nde sergilenen eserin hikâyesi ve günümüze gelene kadar atlattığı badireler de çok manidar.

Tablodaki kadının kimliğine dair öne sürülen dört ihtimal mevcut; ilk olasılık Milan Düşesi olması veya o sıralar zengin bir tüccarın eşi olması keza o zamanlarda portre yaptırmak bir lükstü, diğer bir ihtimal ise Vinci’nin olması ki bu en az ihtimalli olarak araştırmacıların en son değerlendirecekleri ihtimal gibi duruyor.

Son ihtimal ise Vinci’nin kendisini yansıttığı yönündedir.

Başka bir gizem ise kadının kaş ve kirpiklerinin olmamasıdır, araştırmacılar ve tarihçiler ise Vinci’nin çeşitli sebeplerden dolayı bu bölgeleri bilerek boyamadığını öne sürmektedir.

Aslında Mona Lisa tablosunu bu denli meşhur yapan şey usta bir ressamın eseri olması ya da Rönesans Dönemi’nden günümüze gelmesinden ziyade başına gelen hırsızlık olayıdır keza çalınması literatürde 20.yüzyılın en büyük sanat hırsızlığı olarak yerini almıştır.

Paris’te mevcut müzesinde iken taş, asit, kalem gibi birçok kez çeşitli şekillerle tacize uğrayan tablo en sonunda kurşungeçirmez camla çevrelenmiştir.

Şimdilerde ise sosyal medyada, fotoğraf düzenleyici programlarla kişisel mizaçlara uyarlanan eser gençler için evrensel boyutunu ve araştırmacılar için gizemini hala korumaktadır.

Ayrıca Kontrol Et

Paul Cezanne ve Tabloları

Paul Cezanne 19 Ocak 1839 da Aix-en-Provence’da, daha sonra banker olan zengin bir şapka tüccarı Louis-Auguste Cezanne'ın oğlu olarak doğdu. 1858’de Paul sağlam klasik bir öğrenim gördüğü ve Emile Zola ile uzun süreli arkadaşlıkları­nın başladığı College Bourbon'dan mezun oldu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir