Son Yazılar
Leonarda da Vinci
Leonarda da Vinci ve Mona Lisa

Leonarda da Vinci ve Mona Lisa

Leonarda da Vinci ve Mona Lisa
Leonarda da Vinci ve Mona Lisa

İtalyanın efsanevi ressamı, Leonardo da Vinci Rönesans Döneminde yaşamış olup ressamlığın yanı sıra mühendislik, anatomi, mimarlık ve matematik ile ilgili çalışmalarda da bulunmuştur.

Şimdiki Anatomi atlaslarının ve helikopterlerinin ilk çizimlerini yapmıştır. En ünlü eserleri ise Son Akşam Yemeği ile Mona Lisa’dır.

Gerek eserlerinin kalitesi gerekse o kadar imkânsızlığa rağmen yaptığı çalışmalar sayesinde adını şimdi bile andığımız Vinci, 2. Milenyum İnsanı seçilmiştir.

16.yüzyılda yağlı boya ile Sfumato tekniği kullanılarak kavak pano üzerine yapılan ve gizeminin günümüzde hala çözülemediği tablo; Mona Lisa Şu aralara Paris’te Louvre Müzesi’nde sergilenen eserin hikâyesi ve günümüze gelene kadar atlattığı badireler de çok manidar.

Tablodaki kadının kimliğine dair öne sürülen dört ihtimal mevcut; ilk olasılık Milan Düşesi olması veya o sıralar zengin bir tüccarın eşi olması keza o zamanlarda portre yaptırmak bir lükstü, diğer bir ihtimal ise Vinci’nin olması ki bu en az ihtimalli olarak araştırmacıların en son değerlendirecekleri ihtimal gibi duruyor.

Son ihtimal ise Vinci’nin kendisini yansıttığı yönündedir.

Başka bir gizem ise kadının kaş ve kirpiklerinin olmamasıdır, araştırmacılar ve tarihçiler ise Vinci’nin çeşitli sebeplerden dolayı bu bölgeleri bilerek boyamadığını öne sürmektedir.

Aslında Mona Lisa tablosunu bu denli meşhur yapan şey usta bir ressamın eseri olması ya da Rönesans Dönemi’nden günümüze gelmesinden ziyade başına gelen hırsızlık olayıdır keza çalınması literatürde 20.yüzyılın en büyük sanat hırsızlığı olarak yerini almıştır.

Paris’te mevcut müzesinde iken taş, asit, kalem gibi birçok kez çeşitli şekillerle tacize uğrayan tablo en sonunda kurşungeçirmez camla çevrelenmiştir.

Şimdilerde ise sosyal medyada, fotoğraf düzenleyici programlarla kişisel mizaçlara uyarlanan eser gençler için evrensel boyutunu ve araştırmacılar için gizemini hala korumaktadır.

hakkında Resim Hocam

1984 yılında başlayan resim serüvenini 1994-1998 yılları arasında Akademik eğitimini Grafik Tasarım alanında tamamladı. Özel sektörlerde çalışmalar yapmasının ardından 2001 yılından bu yana MEB'de kadrolu öğretmenlik yapmakta. Her ne kadar Grafik Tasarım öğretmenliği yapsa da Resim Sanatına olan aşkı hiç bitmedi.

Ayrıca Kontrol Et

Leonardo da Vinci ve Eserleri

Leonardo da Vinci, Batı sanat tarihindeki en büyük Rönesans ressamları arasında sayılan bir İtalyan ressamdı. Bugün, sanatçının eserleri de dahil olmak üzere dünyanın çeşitli müzelerinde bulunabilir. Paris'teki Louvre Müzesi, St. Petersburg'daki Hermitage Müzesi, Floransa'daki Uffizi Galerisi ve Londra'daki Ulusal Galeri.

Bir cevap yazın

%d blogcu bunu beğendi: