William-Adolphe Bouguereau

Ressam William-Adolphe Bouguereau

William-Adolphe Bouguereau

William-Adolphe Bouguereau 

Şarap Tüccarı Fransız bir ailenin oğlu olarak dünyaya gelmiş olan Bouguereau, daha çok küçük yaşlarında bile resim yapmaya ilgi duymuştur.

İleriki yaşlarında bu isteğini belirgin bir şekilde ortaya koymuştur ancak, ailesi kendi sektörlerine yani şarap tüccarlığı işine girme konusunda Bouguereau ’ya baskı yapışlar ve uzun bir süre kendisini resim konusunda desteklememişlerdir.

Delikanlılık yaşlarının verdiği heyecan ve idealizm ile ailesine bu konuda uzun bir süre direnmiş olan Bouguereau imdadına bir aile dostları yetişmiş ve babasını Bouguereau güzel sanatlar eğitimi alması konusunda ikna etmeyi başarabilmiştir. Ancak ressam yine de aile mesleğine devam ederek hem resim yapmış hem de şarap tüccarlığı işini devam ettirebilmiştir. 

Girdiği önemli bir resim yarışmasında aldığı birincilik sayesinde Paris’e gitme imkân yakalamış olan genç ressam, François-Efouard Picot isimli ünlü ressamın atölyesine girmeyi başarabilmiştir.

Bir süre sonra Paris Güzel Sanatlar okuluna kabul edilen Bouguereau kendini biçem konusunda oldukça geliştirmeyi başardı. 19. Yy. ressamların tümünde olduğu gibi biçem konusu kendisi için büyük önem arz etmekteydi.

Ünlü ressam, resme çizmeye başlamadan önce çizeceği nesne konu ya da durumla ilgili geniş çaplı araştırmalar yapar, tarihi gelişimini inceler ya da her ayrıntısını öğrenir ve ondan sonra resimle ilgili çok fazla sayıda taslak oluşturup, bu taslaklardan edindiği deneyim ve yönlendirme sonucu resmini yapmaya başlardı.

Resme ilk başladığı yıllarda tuvalde kullandığı konular genel olarak erkek çıplak figürleri, mitolojik figürler ve dinsel nitelik içeren konulardı.

Her mitolojik figürü çizmeden önce o figür hakkında geniş çapta bilgi edinir, dinsel öğeleri de uzun süre araştırarak çalışmalarına ilham alırdı.

Daha ileriki yıllarında köy yaşantısını ve özellikle köy çocuklarını konu alan eserler üreten ünlü ressam, köy çocukları ile ilgili çizdiği portrelerden dolayı sanat çevresinde romantik ressam olarak tanınırdı.

Ayrıca Kontrol Et

Paul Cezanne ve Tabloları

Paul Cezanne 19 Ocak 1839 da Aix-en-Provence’da, daha sonra banker olan zengin bir şapka tüccarı Louis-Auguste Cezanne'ın oğlu olarak doğdu. 1858’de Paul sağlam klasik bir öğrenim gördüğü ve Emile Zola ile uzun süreli arkadaşlıkları­nın başladığı College Bourbon'dan mezun oldu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir