Resim Sanatında Kavramlar ve Tanımları

resim sanatı kavramlar ve tanımları

Anatomi Nedir?
Anatomi deyince aklımıza ilk olarak canlı varlıkların vücut yapısı gelmeli özellikle kas ve iskelet sisteminin oluşturduğu vücudun sinir sistemini desteklediği genel vücut yapısı diyebiliriz.

Resim çizimi için anatominin çok iyi bilinmesi önemli bir etkendir.

Akrilik Boya Nedir?
Akrilik boya su bazlı bir boyadır ve aynı zamanda yağlı boya gibi kapatıcı özelliklere sahiptir.

Akrilik boya ile yaptığınız resimler yüzde doksan beş(%95) yağlı boya etkisi vermektedir.

Eğer ki tiner ya da yağlıboya çiziminde kullandığımız kimyasallara alerjiniz varsa kesinlikle akrilik boya tavsiye ediyorum.

Bezir Yağı Nedir?
Bezir yağı keten ağacının tohumlarından farklı tekniklerle elde edilen inceltici özelliğe sahip bir yağ çeşididir.

Desen Nedir?
Desen kelime olarak motif anlamına gelir, fakat resim ve güzel sanatlar alanındaki anlamına gelecek olursak desen insan ve hayvanların tam vücut olarak resmedilmesidir.

Resimde Denge Nedir?
Resimde denge bütün parçalar arasındaki genel uyumdur. Aynı zamanda buna oran orantı da diyebiliriz.

Eskiz Nedir?
Eskiz, sanatçının resmini çizmeye başlamadan önce ki model üzerinde çözümlemeler yapmayı amaçladığı kısa ve seri olarak yapılan çizimlerdir.

Estetik Nedir?
Estetik için size verebileceğim cevap “güzel nedir?” diye sorulan bir soruya cevap arayan bir bilim dalıdır. Ve estetiğin konusu güzeli incelemektir.

Fovizm Nedir?
Renkleri olduğu gibi ve saf parlaklığı ile kullanan sanatçıların oluşturduğu bir akımdır. Bu sanatçılar resimlerinde perspektif uygulamazlar ve şekilleri kendilerine göre yorumlarlar

Fresko Nedir?
Fresko yaş sıva üzerine yapılan bir duvar resmine verilen genel ad.

Resim Galerisi Nedir?
Sanat eserlerinin; resimlerin, heykellerin ve aklınıza gelebilecek tüm eserlerinin sergilendiği mekanlara verilen genel isimdir.

Guaj Boya Nedir?
Guaj boya, su ile inceltilen sulu boya göre çok daha koyu olan ve transparan özelliği olmayan kapatıcı bir boyadır.

Kolaj Nedir?
Kolaj, farklı malzemeleri kullanarak bir yüzey üzerinde oluşturulan kompozisyona verilen genel isimdir. Gazete ve dergi yapraklarından ya da organik maddelerden de yararlanabilirsiniz bu tamamen size kalmıştır. Kolajda önemli olan farklı malzemelerle bir bütün oluşturmaktır.

Kontrast Ne Demek?
Kontrast, kelime anlamı olarak bir zıtlığı ifade eder. Örneğin turuncu ile mavi kontrast bir renktir. Çünkü birisi sıcak birisi soğuk renktir ya da uzun ve kısa gibi zıtlığı temsil eder.

Kontur Çizgi Ne Demek?
Yapılan çizimde belirgin olmasını istediğiniz bölümlerde çizimi toparlayan, eserin bir bütün olarak algılanmasını sağlayan dış çizgiye kontur çizgisi denir.

Lavi Çalışması Nedir?
Lavi çalışması sadece bir rengin ton

ları ile yapılan resimlere denir. Örnek olarak mürekkeple yaptığımız lavi çalışmalarını gösterebiliriz.

hakkında Resim Hocam

1984 yılında başlayan resim serüvenini 1994-1998 yılları arasında Akademik eğitimini Grafik Tasarım alanında tamamladı. Özel sektörlerde çalışmalar yapmasının ardından 2001 yılından bu yana MEB'de kadrolu öğretmenlik yapmakta. Her ne kadar Grafik Tasarım öğretmenliği yapsa da Resim Sanatına olan aşkı hiç bitmedi.

Ayrıca Kontrol Et

Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi

Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi olarak, öğrenci adaylarımıza üretken, sorgulayan, araştırmacı, geçmişin bilincinde, çağın getirdikleri …

Bir cevap yazın

%d blogcu bunu beğendi: