İnsan Vücudunun Resim Sanatındaki Baş Ölçüsüne Oranları

Merhaba bu yazımızda görselleri kullanarak bir insan vücudunun; baş ölçüleri baz alınarak, oran ve orantıları hakkında bilgiler sunmaya çalışacağız.

Çocuk, Yetişkin erkek ve kadın olmak üzere vücudumuzun dik duruşunu göz önünde bulundurarak farklı duruş şekillerine göre değerlendireceğiz.

Amacımız, ölçü baz alındığında insan vücudunun baş değerlerine göre kaça ayrıldığıdır. Bir figür çiziminde omuzdan çıkacak bir kolun nerede biteceğini bilmek, işimizi kolaylaştıracaktır.

Görsellerde, İnsan vücudunun, kafa ölçülerinin değişkenliği vücud ve uygulama sanatlarındaki farklılığından da bahsedeceğiz.

Çocuk Vücudunun Baş Oranı

Yan tarafta ergenliğe girmemiş bir çocuğun, baş ölçüleri baz alınarak vücuduna olan oran-orantısını görmekteyiz. Buna göre dik duruşla, dört kafa ile bir kafanın 3/4 oranında olduğunu görüyoruz.

Genç İnsan vücudunun oran-orantısı

Burada ergenlik sonrası, bir insan vücudunun baş ölçüsü baz alınarak dik duruşa göre kafa ölçüsü baz alınarak yapılmış çizim görülmekte.

Yetişkin İnsan vücudunun oran-orantıları

Yetişkin bir insanın baş oranına göre vücudunun dik duruşu esas alınarak sahip olduğu oranı. Yedi baş ve bir başın 1/2 olmak üzere ölçülendirilmiştir.

Yukarda ölçüleri verilmiş insan vücutlarının baş ölçüsüne göre orantılanmış hali beleceğiniz üzere standart insan vücudu baz alınarak hesaplanmıştır.

Oysa Görsel sanatlarda değişik uygulamalar baz alındığında insan vücudunun farklı ölçülerede de uygulandığını unutmayın.

Çizgi karakterler asla bu ölçülere göre çizilmez. Göz önünde bulundurmanızı tavsiye ederim.

hakkında Resim Hocam

1984 yılında başlayan resim serüvenini 1994-1998 yılları arasında Akademik eğitimini Grafik Tasarım alanında tamamladı. Özel sektörlerde çalışmalar yapmasının ardından 2001 yılından bu yana MEB'de kadrolu öğretmenlik yapmakta. Her ne kadar Grafik Tasarım öğretmenliği yapsa da Resim Sanatına olan aşkı hiç bitmedi.

Ayrıca Kontrol Et

Nokta’nın Plastik Sanatlardaki Önemi

Plastik sanat; sözlük anlamı ile üç boyutlu anlatımı olan sanatların ismidir. Resim, heykel, mimari sanatları …

Bir cevap yazın