Bunları Biliyor musunuz?

resim sanatı kavramlar

Pirimitif ne demek?

Kelime olarak ilkel anlamına gelen ve tarihte yazı  olmadan önce kullanılan bir  çeşit sanattır.

Natürmot resim ne demek?

Natürmort resim cansız doğa  resimlerine verilen isimdir mesela bir masa üzerinde  Vazonun içinde dalından kopmuş  çiçekler  etrafında ipek bir örtü bunların belirli bir  uyum içinde resmedilmesine natürmort resim diyoruz.

Nü resim ne demek?

Nü resim çıplaklığı ifade eden resimlere aslında nü resim diyebiliriz ,fakat bazı sanatçıların yada insanların nü resim dendiğinde anladıkları sadece çıplak kadın figürlerinden oluşan resimlerdie .Bu algı tamamen yanlıştır .Nü kelime olarak  fransızca  ‘nu’ kelimesinden gelir ve . İnsan bedeninin çıplak olarak resmedildiği resimlere verilen genel addır.

Oran orantı ne demek?

Oran orantı resimde olmazsa olmazlardan olan genel anlamda bir tanım yapmak gerekirse resimde yada heykelde parçaların birbiri ile uyumu demek en doğru tanımlama olur.Oran orantıda uyumdan kasıt şudur 1,80 cm boya sahip olan  bir insan deseninde 10 cm lik bir bacak boyutu olması imkansızdır demi  işte bunların doğru ve uyumlu bir şekilde çizilmesine oran orantı olarak doğru çizilmiş bir eser diyebiliriz .

Perspektif ne demek?

Perspektif yakındaki cisimlerin daha net ve renklerinin daha canlı ve boyut olarak uzaktaki aynı boyutta olan cisme göre daha büyük görünmesi buna paralel olarak uzaktaki çizimin daha küçük daha soluk ve net olmayan bir şekilde görünmesi  durumuna perspektif denir.

Portre resim ne demek?

Portre resim canlılarda vücudun sadece baş kısmının resmedilmesi anlamına gelir, örneğin okullarımızdaki  Gazi Mustafa Kemal Atatürk  resimleri birer portre resimdir .

Profil resmi ne demek?

Profil resim başın yandan göründüğü şekildeki resimlerdir.

Rakursi ne demek?

Rakursi çizimlerini yaptığımız hareketli yada hareketsiz figürlerde bazı parçaların asıl olandan daha kısa görünmesidir, kısa bir örnek vereyim bir insana karşıdan bakarken normal ölçüler genel anlamda yakalanırken  bir evin balkonundan baktığınızda çok farklı çizimler ortaya çıkacaktır işte tam burada rakursi meydana gelir normal boyuttan farklılaşma .

Renk çemberi ne demek?

Renk çemberi üzerinde ana renkleri ve ara renkleri aynı zamanda sıcak ve soğuk yani zıt renkleri(kontrast) renklerin bulunduğu çembere renk çemberi denir.

Röprodüksiyon ne demek?

Normalde var olan ve daha önceden bir başka sanatçı tarafından çizilmiş olan  resmin aslına uygun olarak kopya edilmesi işlemidir , ortaokul ve liseler de daha çok öğrenciler kareleme yöntemi olarak hatırlarlar bu resim çizim şeklini ama asıl ismi röprodüksiyon tekniğidir.

hakkında Resim Hocam

1984 yılında başlayan resim serüvenini 1994-1998 yılları arasında Akademik eğitimini Grafik Tasarım alanında tamamladı. Özel sektörlerde çalışmalar yapmasının ardından 2001 yılından bu yana MEB'de kadrolu öğretmenlik yapmakta. Her ne kadar Grafik Tasarım öğretmenliği yapsa da Resim Sanatına olan aşkı hiç bitmedi.

Ayrıca Kontrol Et

Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi

Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi olarak, öğrenci adaylarımıza üretken, sorgulayan, araştırmacı, geçmişin bilincinde, çağın getirdikleri …

Bir cevap yazın

%d blogcu bunu beğendi: