Son Yazılar

Grafik Tasarım Bölümü Nedir? Ne İşe Yarar?

Yetenek sınavları ile öğrenci alan bir bölüm olan grafik tasarım bölümü, görsel iletişim sanatında sosyal iletişim için oldukça önemli bir bölümdür.

grafik_tasarim

Özellikle günümüzde tasarıma ve detaylara verilen önem arttığı için, sanatsal bakış açılarına dair dokunan özel bir bölümdür diyebiliriz bu bölüm için.

Çeşitli incelikler, özel yetenekler ve yaratıcılık dürtüsü ile gelişebileceğiniz bu bölüm için, oldukça detaylı incelemeler yapılmaktadır.

Peki ama bölüm ile ilgili bilgi tam olarak nedir derseniz, sizin için bölümü, geleceğini ve detaylı incelemelerini ön plana çıkaralım.

Bu bölümden mezun olanlar, resim sanatçısı ya da ressam olabilir.

Ayrıca reklam şirketlerinde sanat yönetmeni ve çeşitli tasarım alanlarında çalışabilir. Matbaa, gazete ve basım işleri ile ilgili pek çok detayda ön plana çıkarılan çözümler sizlere sunulur bu bölüm ile.

Bölümde pek çok gelişim niteliği aranmaktadır. Yani mevcut yeteneğinize ek olarak, hayal gücünüz de ölçülmektedir.

Sanatsal olarak görsellik yaratacak insan gücünü hazırlayan bu bölüm, oldukça kaliteli işler çıkaran insanları sık sık görebileceğiniz bir bölümdür diyebiliriz.

Grafik Tasarım Bölümlerinde Hangi Dersler Okutulur?

Aslında bu soru çok merak edilir.

Çünkü bu sorunun cevabı, daha çok “yaratıcılık” ile ilgili iken, okulda okutulan dersler pek çok çeşide bölünebilir. Genellikle genel kültür dersleri ile başlanan çalışmalara, sanat tarihi ile devam edilir.

Temel sanat tarihi, fotoğraf eğitimi, yorumlama, yazı eğitimi, teknik resim eğitimi, sanat tarihinin estetik dalları, çağdaş sanat tarihi, tasarım psikolojisi ve buna benzer pek çok dersler okutulmaktadır.

Tabi bu bölümde başarılı olabilmek için, mevcut yeteneğinize ekstra katmanız gerekir.

Bu sayede hem daha verimli, hem de daha yaratıcı olabilirsiniz.

Grafik tasarım alanında sizin için üretilen pek çok sanatsal hazırlık görebilirsiniz rahatlıkla.

Grafik Tasarım Mezunu Ne İş Yapar?

Bölüm seçimi yapılırken, mezun olduktan sonra ne iş yapılacağı mantığı ile çalışıldığı için, grafik tasarım mezunları bu konuda oldukça önemli bir şekilde ön plana çıkar.

Mezun olduktan sonra resim sanatçısı olmaktan tutun da, yaratıcılık ile sanatın birleştiği her yerde iş bulabilir tasarımcılar.

Yeter ki gelişime ve gelişen teknolojiye, inovasyona ayak uydurun.

hakkında Resim Hocam

1984 yılında başlayan resim serüvenini 1994-1998 yılları arasında Akademik eğitimini Grafik Tasarım alanında tamamladı. Özel sektörlerde çalışmalar yapmasının ardından 2001 yılından bu yana MEB'de kadrolu öğretmenlik yapmakta. Her ne kadar Grafik Tasarım öğretmenliği yapsa da Resim Sanatına olan aşkı hiç bitmedi.

Ayrıca Kontrol Et

Aralık

Biçimlerin, yan yana ve aynı aralıkta düzenlenmesi yapılmaz. Tasarımdaki durumlarına göre bazıları yakındayken bazılarının daha …

Bir cevap yazın

%d blogcu bunu beğendi: