Son Yazılar

Salvador Dali Hayatı

Salvador Dali 11 Mayıs 1904 tarihinde İspanya’da Dünya’ya gelmiştir. 10 yaşında ilk self-portresi olan “Hasta Çocuk”u yapmıştır.

MTIwNjA4NjMzNTM4MDUzNjQ0

Resim kursuna başladıktan sonra karakalem ile çalışmayı öğrenmiştir.

Empresyonist ve realistleri tanıdıktan sonra kübizmi ve Juan Gris’i keşfetmiştir.

1920’lerde Madrid San Fernando Akademisi’ne başlamıştır.

Anarşist hareketleri nedeniyle okuldan atıldıktan sonra Girona’da tutuklu kalmıştır. Picasso, Freud, Bunuel ve Garcia Lorca ile tanışan Salvador Dali’nin hayatı değişmeye başlamıştır.

1926 senesinde Gala ile tanıştılar ve birbirlerine aşık oldular. İspanya İç Savaşı’ndan ve Dünya Savaşı’ndan kaçmak için neredeyse tüm Dünya’yı gezmişlerdir.

1934 senesinde eski sürrealist arkadaşlarından ayrılarak küçük burjuvaya dönüşmekle suçlanmıştı.

New York’a yerleşse bile ara sıra geri dönüyordu. 1966 senesinde New York Modern Sanatlar Müzesi’nde Salvador Dali’ye retrospektif adanmıştır.

Beuborg’ta yer alan bir diğer sergi içinse 1979 senesine kadar bekleyecekti. Bu sergiden 3 sene sonra hayatını adadığı Gala 1982 senesinde vefat etmiştir.

Eşi öldükten sonra resim yapmayı neredeyse bırakmıştır ve Gala’nın mezarının olduğu Pubol’e yerleşerek burada son eserlerini yapmıştır.

Bütün akımları tanıdıktan sonra; olası bütün etkileri geçip devasa eseri Babil Kulesi’ni sunduktan sonra sanat hayatı boyunca uzayıp gitmiş olan bir ipi fark etmiştir.

Bu ip henüz ilk eseri olan sürrealist eserler ile kendini bulduktan sonra gerçek manadaki sürrealist eserlerini birbirine bağlıyordu. Freud Dali’yi fanatik ve içten olarak tanımlıyordu.

Salvador Dali Pubol Şatosu’nda çıkan yangından kurtulduktan sonra 23 Şubat 1989 tarihinde Figueras Hastanesi’nde vefat etmiştir.

Cesedi ilaçlandıktan sonra Figuers’ta müzesinde yer alan kubbenin altına gömülmüştür.

Salvador Dali Eserleri

 • Belleğin Azmi(1931)
 • Swans Reflecting Elephants(1937)
 • The Elephants(1948)
 • The Great Masturbator(1929)
 • Bir Narın Etrafında Uçan Arının Sebep Olduğu Rüyadan Uyanmadan Bir Saniye Öncesi(1944)
 • Metamorphosis of Narcissus(1937)
 • Christ of saint john of the cros(1951)
 • Soft Construction with Boiled Beans(1936)
 • Crucifixion (Corpus Hypercubicus)(1954)
 • The Burning Giraffe(1937)
 • The Sacrament of the Last Supper(1955)
 • The Disintegration of the Persistence of Memory(1954)

hakkında Resim Hocam

1984 yılında başlayan resim serüvenini 1994-1998 yılları arasında Akademik eğitimini Grafik Tasarım alanında tamamladı. Özel sektörlerde çalışmalar yapmasının ardından 2001 yılından bu yana MEB'de kadrolu öğretmenlik yapmakta. Her ne kadar Grafik Tasarım öğretmenliği yapsa da Resim Sanatına olan aşkı hiç bitmedi.

Ayrıca Kontrol Et

Leonardo da Vinci ve Eserleri

Leonardo da Vinci, Batı sanat tarihindeki en büyük Rönesans ressamları arasında sayılan bir İtalyan ressamdı. Bugün, sanatçının eserleri de dahil olmak üzere dünyanın çeşitli müzelerinde bulunabilir. Paris'teki Louvre Müzesi, St. Petersburg'daki Hermitage Müzesi, Floransa'daki Uffizi Galerisi ve Londra'daki Ulusal Galeri.

2 Yorumlar

 1. Really looking forward to read more. Really Cool.

Bir cevap yazın

%d blogcu bunu beğendi: